انتقاد شدید نتانیاهو از دولت ائتلافی اسرائیل: در برابر ایران و تروریسم ضعیف هستید

۱۴۰۱/۱/۱۸

بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود اسرائیل، ضمن حمایت از خروج یک نماینده کنست از ائتلاف حاکم، دولت نفتالی بنت را دولتی «ضعیف» خواند که نتوانسته در برابر تروریسم و تهدید ایران ایستادگی کند.

همزمان با بروز بحران در دولت ائتلافی اسرائیل، نتانیاهو شامگاه چهارشنبه در سخنرانی برای هواداران حزبش در اورشلیم خواستار استعفای نفتالی بنت از نخست وزیری شد تا احزاب راستگرا بتوانند بار دیگر متحد شوند.

او خطاب به اعضای دولت گفت: «برگردید خانه‌تان، زیرا در حال ضربه‌زدن به هویت یهودی کشور هستید [...] برگردید خانه‌تان زیرا شما ضعیف هستید، در برابر ایران ضعیف، در برابر ترور ضعیف.»

حزب راستگرای لیکود به رهبری نتانیاهو اکنون اپوزیسیون دولت اسرائیل در پارلمان این کشور به شمار می‌رود.

تظاهرات هواداران لیکود در حالی برگزار شد که ساعاتی پیشتر عیدیت سیلمان، دبیرکل ائتلاف حاکم در کنست، با اعلام عدم حمایت از دولت ائتلافی، کابینه بنت را با بحرانی جدید روبه‌رو کرد.

نتانیاهو ضمن استقبال از کناره‌گیری عیدیت سیلمان، از دیگر اعضای راستگرای دولت نیز خواست استعفا دهند.

با خروج سیلمان، دولت فعلی اکنون تنها ۶۰ کرسی در پارلمان دارد و با خطر سقوط روبه رو است.

هرچند تظاهرات هواداران حزب لیکود برای محکوم کردن موج اخیر حملات تروریستی در اسرائیل، پیش از اعلام عدم حمایت عیدیت سیلمان برنامه‌ریزی شده بود، اما به نوشته رسانه‌های اسرائیلی، تحولات سیاسی روز چهارشنبه تمرکز این رویداد را به سمت سیاست داخلی سوق داد.

از سوی دیگر، سه عضو حزب یمینا، حزب نفتالی بنت، روز چهارشنبه پس از دیدار با بنت اعلام کردند که در هماهنگی با یکدیگر درباره ماندن یا ترک ائتلاف تصمیم خواهند گرفت.

این سه عضو حزب راستگرای یمینا شامل آیلت شاکد (وزیر کشور)، نیر اورباخ و اوراهام کارا هستند که نتانیاهو روی کناره‌گیری آنها از ائتلاف حاکم برای منحل کردن دولت کنونی حساب می‌کند.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده‌اند که نشست چهارشنبه بنت با اعضای حزبش پرتنش بود و اعضای یمینا بنت را متهم می‌کردند که ارزش‌های اساسی حزب خود را نادیده گرفته و مواضعی بیش از حد میانه‌رو اتخاذ کرده است.

بنابر همین گزارش‌ها، بنت نیز عیدیت سیلمان را متهم کرد که در برابر فشار حزب لیکود و دیگر احزاب راستگرای مخالف مقاومت نداشته و در هم شکسته است.

دولت نفتالی بنت - یائیر لاپید سال گذشته پس از آن روی کار آمد که طی دو سال هیچ یک از چهار انتخابات سراسری اسرائیل به ایجاد ائتلافی برای تشکیل دولت منجر نشد.

بنت نیز با اینکه به ۱۲ سال نخست وزیری نتانیاهو پایان داد اما با اکثریتی بسیار شکننده (۶۰ رای در مقابل ۵۹ رای) مامور تشکیل دولت شد.

قصه مردم
چشم‌انداز
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید