وزیر دفاع اسرائیل: ایران ذخایر اورانیوم ۶۰ درصدی خود را پنج برابر افزایش داده است

۱۴۰۱/۱/۱۷

بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل، با اشاره به پنج برابر شدن ذخایر اورانیوم ۶۰ درصد ایران در هشت ماه گذشته، خواهان یک طرح جایگزین قوی برای برخورد با برنامه اتمی ایران شد.

گنتس روز چهارشنبه ۱۷ فروردین گفت:‌ «از زمان ملاقات ما در ماه اوت، ایران از ۱۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۶۰ درصد به ۵۰ کیلوگرم رسیده است.»

او افزود ایران توانایی‌هایش را در مخفیگاه‌های زیرزمینی مستقر می‌کند و در تاسیسات اتمی فردو آبشار دیگری از سانتریفیوژ را نصب کرده است.

وزیر دفاع اسرائیل سخنان روز چهارشنبه خود را در نشست با ۸۰ سفیر کشورهای خارجی بیان کرد. در این نشست وزیر خارجه اسرائیل نیز حضور داشت.

گنتس همچنین در توییتی نوشت در این جلسه درباره «تهدید راهبردی» ناشی از ایران که در برنامه هسته‌ای خود پیشروی می‌کند گفت‌وگو کرده‌اند.

یک روز پیش از این سخنان نیز آویو کوخاوی، رییس ستاد کل ارتش اسرائیل گفته بود: «روند آمادگی برای اقدام در ایران هم‌اکنون با سرعت فراوان ادامه دارد.»

مقامات اسرائیل پیش از این اعلام کرده‌اند که توافق احتمالی در وین تعهدی را برای این کشور ایجاد نخواهد کرد.

تام نایدز، سفیر آمریکا در اسرائیل، روز ۱۱ فروردین گفته بود حتی در صورت حصول توافق اتمی، دست اسرائیل بسته نیست و این کشور می‌تواند هر اقدامی را برای دفاع از خود در برابر ایران انجام دهد.

خبرگزاری رویترز روز ۱۲ اسفند ۱۴۰۰ بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در اسفند ماه ذخایر اورانیوم غنی‌شده با خلوص بالا در ایران در حال نزدیک شدن به میزان مورد نیاز برای ساخت بمب اتم است.

بر اساس این گزارش، اورانیوم ۶۰ درصد ایران حدود دو برابر شده و با افزایش ۱۵ کیلو و ۵۰۰ گرمی به ۳۳/۲ کیلوگرم رسیده است. طبق برآوردها، برای ساخت بمب اتم ۲۵ کیلوگرم اورانیوم ۹۰ درصد نیاز است.

در همین حال محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی، روز چهارشنبه ۱۷ فروردین در یک نشست خبری گفت ایران بر اساس توافق احتمالی وین، مقداری از اورانیوم ۶۰ درصد را در داخل کشور نگه خواهد داشت. او اضافه کرد: «امروز مقدار مورد نظر اورانیوم ۶۰ درصدی به عنوان تارگت تبدیل شده که حدودا دو و نیم کیلوست.»

خبرگزاری رویترز روز ۲۶ اسفند ۱۴۰۰ به نقل از یک گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد بود که ایران بیش از دو کیلوگرم از اورانیوم ۶۰ درصد غنی‌شده خود را به فرم دیگری تبدیل کرده که بازیابی و همچنین انتقال آن به خارج از کشور را دشوار می‌کند.

وبسایت اکسیوس پیشتر گزارش داده بود که وزیر خارجه آمریکا به مقام‌های ارشد اسرائیل گفته است جایگزین خود را برای توافق هسته‌ای با ایران اعلام کنند و نخست وزیر اسرائیل از جمله پاسخ داده ایران در صورتی به طرف غنی‌سازی ۹۰ درصدی نمی‌رود که بداند با تحریم‌هایی در حد تحریم‌های روسیه روبه‌رو می‌شود.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
امروز
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید