وزارت خارجه آمریکا: مشخص است چه کسی در مذاکرات هسته‌ای خواسته‌های غیر مرتبط داشته است

۱۴۰۱/۱/۱۶

پس از آنکه حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران، بروز «مکث در روند مذاکرات وین» را ناشی از زیاده خواهی طرف آمریکایی خواند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که مشخص است چه کسی در مذاکرات وین پیشنهاد سازنده داشت و چه کسی خواسته‌های غیر مرتبط را مطرح کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در نشست خبری روز دوشنبه خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایران عنوان کرده است که برای رسیدن به یک توافق توپ در زمین آمریکا است، گفت: آنها که در مذاکرات شرکت داشتند دقیقا می‌دانند چه کسی پیشنهادهای سازنده ارائه کرده و چه کسی خواسته‌های غیرمرتبط با برجام را مطرح کرده است و چگونه به اینجا رسیده‌ایم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ادامه گفت: از نظر ایالات متحده هنوز برای رفع اختلافات باقی مانده با ایران در مذاکرات هسته‌ای فرصت وجود دارد.

سخنان پرایس پس از آن ابراز شد که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، روز دوشنبه گفت: اگر مکثی در روند مذاکرات وین دیده می شود، به‌دلیل زیاده خواهی طرف آمریکایی است.

امیرعبداللهیان همچنین گفت که وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در رعایت خطوط قرمز با قدرت و منطق عمل می‌کند و هرگز زیر بار زیاده خواهی آمریکا نخواهیم رفت اما اگر کاخ سفید واقع بینانه رفتار کند، توافق دست یافتنی است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، اما در مورد بازه زمانی و طولانی شدن مذاکرات گفت: بازگشت متقابل به اجرای تعهدات متقابل در برجام به نفع منافع امنیت ملی آمریکا خواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران با تاکید بر اینکه بازگشت به برجام به نفع جامعه بین‌المللی نیز خواهد بود گفت: بازگشت متقابل به پایبندی مجدد به برجام، محدودیت‌های قابل راستی‌آزمایی و دائمی را برای برنامه هسته‌ای ایران به گونه‌ای فراهم می‌کند که نه تنها به نفع آمریکا بلکه به نفع متحدان اروپایی ما که اعضای ۱+۵ نیز هستند و همچنین به نفع جامعه بین‌المللی است.

پرایس با تاکید بر این موضوع که ایران از سال ۲۰۱۸ توانسته پیشرفت‌های چشمگیری در برنامه هسته‌ای خود داشته باشد گفت: از زمانی که ایران از سال ۲۰۱۸ از توافق خارج شد توانست پیشرفت‌هایی در برنامه هسته‌ای خود ایجاد کند که همین پیشرفت‌ها سبب شد تا به آرامی مزایای بازگشت متقابل به پایبندی به برجام، برای آمریکا، متحدان و همچنین شرکای بین‌المللی ماه کاهش پیدا کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت: بنابر این به نفع ما است که راه‌های دیگری را دنبال کنیم تا مطمئن شویم ایران هرگز نمی‌تواند به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

خبر ۵ عصر
خبر ورزشی
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید