واکنش قوه‌قضاییه به اعتراض سینماگران زن درباره آزار جنسی

۱۴۰۱/۱/۱۴

در پی اعتراض جمعی از زنان دست‌اندرکار سینما به آزار، باج‌گیری جنسی و نابرابری جنسیتی در سینمای ایران، کاظم غریب‌آبادی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه اعلام کرد این قوه آماده است به شکایت‌ها در حوزه خشونت علیه زنان رسیدگی کند.

غریب‌آبادی روز یکشنبه همچنین ابراز امیدواری کرد «لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت زنان در برابر خشونت، هرچه سریعتر به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.»

او با اشاره به اعتراض زنان دست‌اندرکار سینمای ایران، از وزارت ارشاد و نهادهای صنفی در حوزه سینما خواست تا «سازوکارهایی را طراحی کنند که زنان بتوانند بدون دغدغه در حوزه سینما فعالیت کنند و چنانچه با هرگونه خشونتی مواجه شدند، فورا به آن رسیدگی شود.»

واکنش دبیرستاد حقوق‌بشر قوه‌قضاییه در شرایطی ابراز شده که این قوه خود اجرا کننده قوانینی در راستای تبعیض جنسیتی و نقض حقوق زنان است و از جمله درباره زن‌کشی مجازات‌هایی را پیش‌بینی کرده که بازدارندگی کافی ندارد.

لایحه «لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت زنان در برابر خشونت» هم که غریب‌آبادی به آن اشاره کرده در چارچوب قانون‌گذاری شرعی است و در آن به باور‌هایی مذهبی چون «‌حیاء زن مسلمان» استناد شده است.

اعتراض بیش از ۳۰۰ سینماگر زن

پس از انتشار روایت‌هایی درباره آزار و اذیت جنسی برخی از عوامل زن سینما در ایران، بیش از ۳۰۰ نفر از زنان دست‌اندرکار سینما با انتشار بیانیه‌ای به «رواج خشونت و آزار جنسی در سینمای ایران» اعتراض کردند.

در این بیانیه آمده بود: «هرگونه خشونت، آزار و باج‌گیری جنسی در محیط کار از نظر ما محکوم است و برای توقف آن خواستار عواقب قانونی جدی برای متخلفین هستیم.»

در بخش دیگری از بیانیه، با تاکید بر «سیستماتیک بودن این خشونت‌ها» اضافه شد که «نه تنها سازوکاری برای بازداشتن فرد صاحب قدرت از ارتکاب به خشونت وجود ندارد بلکه در یک توافق نانوشته اعمال خشونت بر زنان در محیط کاری عادی‌سازی شده و هیچ عواقب جدی متوجه فرد خشونتگر نیست.»

پیشتر نیز ‌هیات مدیره انجمن صنفی برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردانان سینما در بیانیه‌ای این خشونت‌ها را محکوم کرد و از افراد خواست در مقابل «هتک حرمت» سکوت نکنند.

واکنش انجمن صنفی برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردانان سینما پس از آن صورت گرفت که یکی از اعضای زن این انجمن در یک رشته توییت از آزار جنسی و توهین و تحقیرش از سوی یک بازیگر مشهور، هنگام فیلمبرداری یک فیلم‌ خبر داد.

در سال‌های اخیر و به دنبال موج افشاگری‌ در رسانه‌های اجتماعی، برخی از چهره‌های سرشناس ایرانی نیز به تجاوز‌ جنسی متهم شده‌اند.

تاریخ شفاهی
نگاه روز
تیتر اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید