رییس‌جمهوری پاکستان، پارلمان کشور را به درخواست نخست‌وزیر منحل کرد

۱۴۰۱/۱/۱۴

رییس‌جمهوری پاکستان پارلمان این کشور را که قصد داشت به برکناری نخست‌وزیر رای دهد، منحل کرد تا زمینه را برای برگزاری انتخابات زودهنگام فراهم کند.

بنا بر اعلام دفتر ریاست جمهوری پاکستان، عارف علوی، رییس جمهور این کشور روز یکشنبه ۱۴ فروردین پیشنهاد عمران خان، نخست‌وزیر، را برای انحلال پارلمان بر اساس «بند اول مواد ۵۸ و ۴۸ قانون اساسی» تایید کرده است.

این اقدام کمی پس از آن صورت گرفت که معاون رییس پارلمان پاکستان که از اعضای حزب خان است، مانع برگزاری جلسه رای عدم اعتماد مخالفان به دولت عمران خان شد.

اما مخالفان عمران خان که به دنبال برکناری او از قدرت بودند، متعهد شدند که این اقدام را در دیوان عالی به چالش بکشند.

عمران خان ضمن استقبال از لغو جلسه روز یکشنبه پارلمان، این جلسه را «یک توطئه خارجی» علیه خود خواند و به رییس‌جمهوری پیشنهاد داد که پارلمان را منحل کند.

خان همچنین از مردم پاکستان خواست برای برگزاری انتخابات آماده شوند.

شهباز شریف، رهبر مخالفان، که کاندید اصلی برای جایگزینی خان در صورت برکناری او است، گفت انحلال پارلمان اقدامی کمتر از خیانت بزرگ نیست.

او افزود که نقض آشکار و گستاخانه قانون اساسی عواقبی در پی خواهد داشت و امیدوار است دادگاه عالی نقشی در حمایت از قانون اساسی ایفا کند.

مخالفان دولت پاکستان عمران خان را به دلیل شکست در احیای اقتصاد و سرکوب فساد سرزنش می‌کنند. خان بدون استناد به شواهدی گفته است که اقدام برای برکناری او توسط آمریکا سازماندهی شده است؛ ادعایی که واشینگتن آن را رد می‌کند.

مخالفان و تحلیگران می‌گویند عمران خان که در سال ۲۰۱۸ با حمایت ارتش به قدرت رسید، اکنون با ارتش دچار اختلاف شده، اما ارتش این ادعا را رد می‌کند.

دفتر ریاست قوه قضاییه پاکستان اعلام کرد که دیوان عالی از تحولات سیاسی آگاه است و جزییات بیشتر به زودی منتشر خواهد شد.

از زمان استقلال پاکستان در سال ۱۹۴۷، هیچ نخست‌وزیری یک دوره پنج ساله خود را به‌طور کامل به پایان نرسانده است و فرماندهان ارتش در چندین دوره بر این کشور حکومت کردند.

پربیننده‌ترین‌ها

امروز
قصه مردم
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید