امیرعبداللهیان در تماس با دبیرکل سازمان ملل: به توافق در مذاکرات وین نزدیکیم

۱۴۰۱/۱/۱۴

در حالی که هنوز تصمیم‌ آمریکا برای خارج کردن نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی مشخص نیست، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرد که در مذاکرات وین برای احیای برجام «به توافق نزدیک هستیم.»

امیرعبداللهیان روز یکشنبه ۱۴ فروردین در تماس تلفنی با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: «پیشنهاداتمان را در مورد موضوعات باقی‌مانده از طریق مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا به طرف آمریکایی منتقل کرده‌ایم و اکنون توپ در زمین آمریکاست.»

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، گوترش نیز در این تماس تلفنی، ابراز امیدواری کرد طرفین هر چه زودتر به توافق برسند.

در روزهای اخیر انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین به تهران و سپس به واشینگتن سفر کرده است.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، روز شنبه در واکنش به توییت یک خبرنگار درباره برچیده شدن چادر خبرنگاران در مذاکرات وین گفت که فعلا حضور خبرنگاران در وین «حیاتی نیست.»

او افزود: «اگر ایران و آمریکا اختلافات نهایی خود را از راه دور حل کنند، به احتمال زیاد مذاکره‌کنندگان برای یک نشست بسیار کوتاه جهت تصمیم‌گیری رسمی درباره احیای برجام، در وین ملاقات خواهند کرد.»

دور هشتم مذاکرات وین که از ششم دی‌‌ماه گذشته آغاز شده بود در بیستم اسفند، بعد از شرط روسیه برای معافیت روابط تجاری خود با ایران از تحریم‌های مرتبط با جنگ اوکراین، متوقف شد و تیم‌های مذاکره‌کننده به پایتخت‌های خود بازگشتند.

موضوع خروج نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا یکی از موارد اختلاف برای حصول توافق ذکر شده است.

در همین حال واشینگتن‌پست به نقل از یک مقام آگاه آمریکایی که نامش ذکر نشده، نوشت که رییس جمهور آمریکا هنوز تصمیمی در این باره نگرفته است. این مقام آمریکایی یادآوری کرد که گرفتن چنین تصمیمی به لحاظ سیاسی دشوار است.

درخواست جمهوری اسلامی برای حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی با مخالفت گسترده اعضای کنگره آمریکا و همچنین با مخالفت اسرائیل و کشورهای عربی منطقه خلیج فارس مواجه شده است.

همچنین جان کورنین، جاش هالی و تامی تابرویل، سه سناتور جمهوری‌خواه آمریکا در مصاحبه با ایران اینترنشنال با ابراز نگرانی از تلاش‌های دولت بایدن برای احیای برجام و احتمال حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی، خواستار توقف مذاکرات وین شده‌اند.

با این حال، مارک دسالنیر، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال گفت مذاکرات وین باید تا زمانی که موفقیت‌آمیز باشد ادامه یابد.

او اضافه کرد: «با توجه به شرایط روسیه و اوکراین، علاقه من این است کشورهایی مانند ایران به اقتصاد جهانی بازگردند.»

پیشتر وبسایت اکسیوس گزارش داد وزیر خارجه آمریکا به مقام‌های ارشد اسرائیل گفته است جایگزین خود را برای توافق هسته‌ای با ایران اعلام کنند.

بر اساس این گزارش، نخست وزیر اسرائیل پاسخ داده که ایران در صورتی به طرف غنی‌سازی ۹۰ درصدی نمی‌رود که بداند با تحریم‌هایی در حد تحریم‌های روسیه روبه‌رو می‌شود.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
اخبار
تاریخ شفاهی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید