تاکید چند نماینده مجلس بر بررسی طرح محدودیت اینترنت پس از تعطیلات

۱۴۰۱/۱/۱۳

چند نماینده مجلس اعلام کردند که بررسی طرح محدودیت بیشتر اینترنت پس از تعطیلات نوروز ادامه خواهد یافت و مجلس «مصمم» به تصویب قانون در این‌باره است.

چند نماینده مجلس اعلام کردند که بررسی طرح محدودیت بیشتر اینترنت پس از تعطیلات نوروز ادامه خواهد یافت و مجلس «مصمم» به تصویب قانون در این‌باره است.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، نیز با انتشار مصاحبه هایی از نمایندگان مجلس و همچنین سخنان سابق رهبر جمهوری اسلامی در گزارشی نوشت فضای مجازی «باید مدیریت درستی داشته باشد و استفاده از آن برای کاربران امن باشد.»

مصوبه کمیسیون طرح محدودیت اینترنت درباره تصویب کلیات این طرح توسط هیات رییسه مجلس در اسفند ماه باطل شد و اعلام شده بود که تصمیم‌گیری جدید در این‌باره در آینده انجام خواهد شد.

در همین حال احمد حسین فلاحی، عضو کمیسیون طرح محدودیت اینترنت موسوم به «‌ساماندهی فضای مجازی»، گفت مجلس در این زمینه مصمم است و بعد از تعطیلات عید نوروز رسیدگی به آن را دنبال می‌کند.

او یادآوری کرد اخیرا شورای عالی فضای مجازی از مجلس خواسته در زمینه تصویب قانون ساماندهی فضای مجازی اقدامات لازم را انجام دهد.

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، روز ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ گفته بود طرح مجلس درباره فضای مجازی «پختگی لازم را ندارد» و «با توجه به مخالفت وسیع اجتماعی و سایر اشکالات، صلاح نمی‌دانم که این طرح ادامه پیدا کند.»

با این حال یک روز بعد اعضای شورای عالی فضای مجازی در آخرین جلسه سال ۱۴۰۰ به ریاست ابراهیم رئیسی، تاکید کردند «چون وظیفه قانون‌گذاری به عهده مجلس شورای اسلامی است این طرح نیز بهتر است در مجلس به سرانجام برسد.»

تعداد دیگری از نمایندگان مجلس نیز در مصاحبه با خبرگزاری فارس بر تصویب طرح درباره فضای مجازی تاکید کردند.

در همین حال مجید نصیرایی، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس، گفت فضای مجازی «رها» شده و مجلس درصدد است «خلاهای قانونی» را رفع کند.

او اضافه کرد: «ما تاکنون یک مخالف پیدا نکرده‌ایم که بگویید فضای مجازی نیازمند ساماندهی و قانون‌گذاری نباشد. آنهایی که با طرح مجلس مخالفت می‌کنند بگویند طرح خودشان چیست؟.»

این سخنان در حالی بیان شده که طرح اینترنت مخالفت گروه‌های مختلف را به دنبال داشته است.

بیژن نوباوه، عضو هیات رئیسه عضو کمیسیون طرح محدودیت اینترنت، نیز گفت: «در مورد جرائمی که در خارج از مرزها مدیریت می‌شود، به دلیل این فقدان قانون در شرایط فعلی نمی‌توانیم کاری انجام دهیم و این مسئله قانونمند کردن فضای مجازی را بیش از پیش به ما گوشزد می‌کند.»

محدود شدن اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی بر اساس طرح مجلس اعتراضات بسیاری را به دنبال داشته اما محمد باقر قالیباف گفته که مجلس به دنبال مسدود کردن این شبکه اجتماعی نیست.

روز سوم اسفند کمیسیون ویژه مجلس برای طرح محدودیت بیشتر اینترنت موسوم به «صیانت»، کلیات این طرح را تصویب کرد.

پس از آن معاونت قوانین مجلس در نامه‌ای به رییس کمیسیون ویژه، این رای‌گیری را فاقد اعتبار خواند و اعلام کرد علاوه بر نقض آیین‌نامه داخلی مجلس، این رای‌گیری درباره متنی متفاوت از طرح بارگذاری شده در سامانه قوانین، انجام شده است.

هیات رییسه رای گیری کمیسیون ویژه مجلس برای طرح محدودیت بیشتر اینترنت را فاقد اعتبار دانسته و تصمیم گیری جدید در این‌باره پس از بررسی لایحه بودجه انجام خواهد شد.

برخی نمایندگان مجلس خواستار آن شده اند که این طرح در صحن علنی بررسی شود اما هنوز طرحی در اینباره اعلام وصول نشده است.

در روزهای پایانی سال و تعطیلات نوروز سرعت اینترنت کم شده و همچنین دسترسی به اینستاگرام سخت تر شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
۲۴ با فرداد فرحزاد
قصه مردم

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید