طالبان پخش هر فیلم و سریال خارجی را ممنوع کرد و یک مسجد شیعیان را در کابل بست

۱۴۰۱/۱/۱۲

طالبان تلویزیون‌های افغانستان را از پخش فیلم و سریال‌های خارجی حتی با محتوای اسلامی منع کرده، یک مسجد شیعیان در کابل را بست و به گفته دیده‌بان حقوق بشر، دیگر حتی تظاهر به رعایت حقوق شهروندان هم نمی‌کند.

محمد رحمتی، مدیر «تلویزیون تمدن»، در توییتر نوشت که استخبارات طالبان در تماس با این شبکه، پخش هرگونه فیلم و سریال خارجی، حتی با محتوای اسلامی، را ممنوع کرده است.

او تاکید کرد که افزایش محدودیت‌های طالبان «نوید روزهای سیاه‌تری را برای افغانستان می‌دهد».

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد طالبان در روزهای اخیر تلویزیون‌ها را از پخش محتویات رسانه‌های خارجی منع کرده و علاوه بر بستن دو رسانه، دست‌کم هشت تن از اعضای رسانه‌ها نیز بازداشت شده‌اند.

در همین حال هِدر بار، مسئول بخش زنان در سازمان دیده‌بان حقوق بشر، گفته است به نظر می‌رسد که طالبان دیگر حتی تظاهر به دلجویی از جامعه جهانی به امید دریافت کمک و به رسمیت شناخته شدن را متوقف کرده است.

او به شبکه فرانس ۲۴ گفت: «طالبان به دو گروه تقسیم شده‌اند و جنگ قدرت بین این گروه‌ها در آخرین لحظه‌ها به ضدیت با زنان انجامیده است.»

در اقدامی دیگر، افراد طالبان شامگاه پنجشنبه مسجد جامع شیعیان در منطقه «افشار» کابل را مهر و موم کرد و نمازگزاران شامگاه پنجشنبه و روز جمعه در خیابان نماز خواندند.

در دو هفته اخیر موجی از اعتراض‌های جهانی علیه اقدام طالبان در ممنوعیت ورود دختران کلاس ششم به بالا به مدارس به راه افتاد و از جمله دبیرکل سازمان ملل، سازمان‌های حقوق بشری و مقام‌های چندین کشور این اقدام را ناامید کننده خواندند.

قصه مردم
خلاصه خبرها
فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید