وزیر خارجه فرانسه: توافق اتمی با ایران نزدیک است

۱۴۰۱/۱/۸

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، اعلام کرد توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی نزدیک است، هرچند که هنوز باید چند موضوع حل و فصل شود.

لودریان روز دوشنبه هشتم فروردین در نشست دوحه درباره مذاکرات احیای برجام در وین گفت: «ما به یک توافق نزدیکیم.»

او اضافه کرد چند نکته‌ای که برای حل و فصل باقی مانده «حاشیه‌ای‌اند» و می‌توانند در «اسرع وقت» حل و فصل شوند.

پیشتر کمال خرازی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی نیز در مجمع دوحه گفته بود توافق هسته‌ای در دسترس است، اما رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در همین مجمع قریب‌ا‌لوقوع بودن توافق اتمی با ایران را تایید نکرد.

مالی با این حال تاکید کرد بازگشت هر چه زودتر به اجرای کامل برجام، به نفع آمریکا و ایران است.

این مقام وزارت خارجه آمریکا افزود: «هر چه استوارتر توافق با ایران را اجرا کنیم و روی سایر مسائل برای منطقه کار کنیم، توافق پایدارتر خواهد بود.»

مذاکرات وین برای احیای برجام از یازده ماه پیش آغاز شده و هنوز به سرانجام نرسیده است.

در حالی که درخواست ایران برای خروج نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا یکی از چالش‌های اساسی مذاکرات وین است، مالی گفت «صرف نظر از این که چه اتفاقی بیفتد»، سپاه پاسداران تحت تحریم‌های واشینگتن باقی خواهد ماند.

خرازی که اکنون در ایران ریاست شورای راهبردی روابط خارجی را بر عهده دارد، روز دوشنبه بار دیگر بر حذف سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا تاکید کرد و آن را به عنوان یکی از پیش‌شرط‌های توافق احیای برجام دانست.

پیشتر حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در این باره گفته بود «مقامات ارشد سپاه» به او گفته‌اند که در زمینه رسیدن به توافق «هرچه لازم است انجام بدهید و موضوع سپاه پاسداران را در اولویت خود قرار ندهید و این ازخودگذشتگی سپاه پاسداران است.»

این اظهارات امیرعبداللهیان واکنش‌هایی را در داخل ایران از جمله از طرف روزنامه کیهان برانگیخت و او مجبور شد بگوید توافق احتمالی احیای برجام «فقط با رعایت کامل خطوط قرمز و بدیهیات» می‌تواند حاصل شود.

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
قصه مردم

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید