امیرعبداللهیان: توافق نزدیک است اما رفع تحریم سپاه از موضوعات اصلی است

۱۴۰۱/۱/۶

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، با اعلام اینکه تهران و قدرت‌های جهانی به حصول توافق اتمی نزدیک شده‌اند، گفت لغو تحریم سپاه پاسداران از موضوعات اصلی است.

امیرعبداللهیان در مصاحبه‌ای که روز شنبه ششم فروردین از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش شد گفت: «به نقطه توافق نزدیک شده‌ایم اما موضوعات اندک و مهم صورت مانده است.»

به گفته او، خارج کردن اشخاص حقیقی و حقوقی از «لیست قرمز» و لیست تحریم‌های آمریکا «از موضوعات اصلی» در مذاکرات است.

او اضافه کرد مقامات عالی‌رتبه سپاه همواره به ما یادآوری می‌کنند «اگر به نقطه‌ای رسیدید که موضوع سپاه مطرح بود، موضوع سپاه نباید مانعی برای شما باشد».

وزیر خارجه جمهوری اسلامی این موضوع را «از خودگذشتگی سپاه» خواند و گفت با وجود اجازه آنها «این موضوع از موضوعات اصلی ماست».

او همچنین تاکید کرد که توافق احتمالی جدید «فراتر از برجام نخواهد بود ولی در حوزه لغو تحریم‌ها توانستیم پیشرفت‌های بزرگی را داشته باشیم.»

در هفته‌های گذشته نیز گزارش شده بود موضوع خروج سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی خواسته باقیمانده ایران در مذاکرات وین است و دولت بایدن در حال بررسی این تصمیم است.

رهبران اسرائیل و همچنین شماری از اعضای کنگره آمریکا به شدت با چنین تصمیم احتمالی مخالفت کرده‌اند.

در همین حال قرار است آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز شنبه به اسرائیل سفر کند و در دیدار با مقام‌های این کشور، درباره توافق احتمالی با ایران و همچنین منازعه اوکراین با آنها به گفت‌وگو بپردازد.

همچنین قرار است برای نخستین بار نشستی پنج‌جانبه در اسرائیل با حضور وزیر خارجه این کشور و همتایان او از آمریکا، امارات متحده عربی، بحرین و مراکش برگزار شود.

چهار روز پیش نیز رهبران مصر، اسرائیل و امارات در نشستی سه‌جانبه در شرم‌الشیخ درباره «تحولات جهانی» گفت‌وگو کردند و رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که توافق احتمالی با ایران و خروج احتمالی سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی از محورهای این نشست بود.

امیرعبداللهیان در واکنش به نشست شرم‌الشیخ گفت: «ما با امارات روابط خوبی داریم اما هیچ‌گاه در معادلات مناسبات با امارات، عادی‌سازی روابط با اسرائیل را فراموش نخواهیم کرد.»

او همچنین گفت که در سفر انریکه مورا به تهران «آخرین تبادلاتی که صورت گرفته است مورد بررسی قرار می‌گیرد.»

امیرعبداللهیان افزود: «ما و سه کشور اروپایی در خصوص یک متن به توافق رسیدیم و اگر آمریکایی‌ها رویکردی واقع‌بینانه داشته باشند، توافق دست‌یافتنی است.»

انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات وین، برای گفت‌وگو با مقام‌های جمهوری اسلامی رهسپار تهران شده و به نوشته خبرگزاری دولتی ایرنا، قرار است او روز یکشنبه علاوه بر دیدار با علی باقری کنی، با برخی «مقام‌های ارشد» جمهوری اسلامی نیز دیدار کند و سپس عازم آمریکا شود.

خلاصه خبرها
تیتر اول
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید