آمریکا: با حضور ایران و سپاه پاسداران در نمایشگاه تجهیزات نظامی دوحه قطر کاملا مخالفیم

۱۴۰۱/۱/۴

وزارت خارجه آمریکا با ابراز مخالفت شدید نسبت به حضور سپاه پاسداران در نمایشگاه تجهیزات نظامی دوحه قطر، جمهوری اسلامی را عامل ناامنی دریایی خواند و هشدار داد که خرید تسلیحات از ایران تحت تحریم‌های ایالات متحده از جمله تحریم‌های مرتبط با تروریسم و سلاح‌های کشتار جمعی قرار دارد.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا درحالی منتشر شد که پیشتر رویترز گزارش داده بود که در نمایشگاه تجهیزات نظامی دوحه قطر، غرفه ایران با حضور فرماندهان سپاه پاسداران به معرفی تولیدات نظامی خود پرداخته است.

وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه تاکید کرد که ایالات متحده به شدت مخالفت حضور مقامات نظامی ایران و افسران سپاه پاسداران در نمایشگاه دوحه قطر است و حضور آنها در این نمایشگاه و نمایشگاه تجهیزات نظامی دریایی کاملا مردود می‌داند.

در این بیانیه وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران خود بزرگترین تهدید برای ثبات و امنیت دریایی منطقه خلیج فارس است.

وزارت خارجه آمریکا هشدار داد که معاملات و خرید تسلیحات ایرانی به طور کلی تحت تحریم‌های متعدد ایالات متحده، از جمله تحریم‌های مرتبط با تروریسم و سلاح‌های کشتار جمعی قرار دارد.

در همین حال رویترز در گزارشی از حضور فرماندهان سپاه پاسداران در نمایشگاه نظامی دوحه نوشت: فرماندهان سپاه پاسداران در نمایشگاه تجهیزات نظامی قطر، کشور عربی که بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در منطقه در آن قرار دارد، چای نوشیدند، خرما خوردند و انواع موشک‌های خود را به نمایش گذاشتند.

بنابر این گزارش، غرفه ایران از سوی وزارت دفاع این کشور سازماندهی شده بود و حضور فرماندهان سپاه پاسداران در نمایشگاه دوحه به عنوان بخشی از هیات ایرانی انجام شد.

حضور وزارت دفاع ایران و فرماندهان سپاه پاسداران در نمایشگاه تجهیزات نظامی دوحه در حالی انجام شد که تعداد دیگری کشورهای عربی جنوب خلیج فارس و اسرائیل در روزهای اخیر به دولت بایدن نسبت به حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی در جریان مذاکرات احیای برجام هشدار داده‌اند.

از سوی دیگر، خبرگزاری دولتی ایرنا از بازدید رییس ستاد نیروهای مسلح قطر از غرفه تجهیزات نظامی دریایی ایران در نمایشگاه دوحه خبر داد و نوشت که این بازدید روز چهارشنبه انجام شده است.

در همین حال یک مقام قطری در بیانیه‌ای بدون اشاره به حضور اعضای سپاه پاسداران در نمایشگاه تجهیزات نظامی دوحه، گفت که ایران از طریق وزارت دفاع خود در این نمایشگاه حضور داشته است و هیچ دعوتنامه‌ای برای سپاه پاسداران ارسال نشده است.

غرفه ایران در نمایشگاه دوحه چند نوع از موشک‌ و همچنین عکس‌هایی از قایق‌های تندرو را به نمایش گذاشت که در اختیار نیروی دریایی سپاه پاسداران است.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید