امیرعبداللهیان در بیروت: می‌خواهیم منطقه از توافق اتمی بهره‌مند شود

۱۴۰۱/۱/۵

وزیر خارجه جمهوری اسلامی که به بیروت رفته است ضمن اعلام آمادگی ایران برای تامین نیازهای گاز، برق و نیروگاه در لبنان، تاکید کرد که توافقات احتمالی در وین باید به صورتی باشد که منطقه از آن بهره‌مند شود.

به گزارش رسانه‌های ایران، حسین امیرعبداللهیان عصر پنجشنبه در دیدار با نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، گفت: جمهوری اسلامی در مذاکرات وین «از خطوط قرمز ترسیم شده عبور نخواهد کرد.»

او با تاکید بر اینکه نسبت به نتایج مذاکرات «خوش‌بین و در عین حال جدی هستیم» گفت: «می‌خواهیم توافقات به صورتی باشد که منطقه از آن بهره‌مند شده و روابط خوب ما با کشورهای منطقه گسترش یابد.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ساعتی پیش از آن نیز با همتای لبنانی خود، عبدالله بوحبیب، دیدار کرده و در نشست خبری مشترک گفت: «در صورت رسیدن به نقطه پایانی توافق، همه کشورهای منطقه از آن سود خواهند برد.»

مذاکرات احیای برجام که در دوره ابراهیم رئیسی به مدت ۱۱ ماه و همراه با کش‌وقوس‌های فراوان در وین در جریان بود، بیستم اسفند گذشته متوقف شد و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دلیل توقف را «عوامل بیرونی» ذکر کرد.

منتقدان توافق هسته‌ای گفته‌اند احیای این توافق منجر به دسترسی جمهوری اسلامی به میلیاردها دلار و به دنبال آن، تامین مالی و نظامی گروه‌های نیابتی‌اش در منطقه خواهد شد.

سفر امیرعبداللهیان به بیروت از عناوین مهم رسانه‌های لبنان بود و شمار زیادی از رسانه‌ها به ویژه اشاره کرده‌اند که این سفر پس از تحولات مثبت روابط میان بیروت با کشورهای عربی خلیج فارس صورت گرفته است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در سفر خود به لبنان همچنین به موضوع مذاکرات تهران و ریاض نیز اشاره کرد و از جمله گفت: جمهوری اسلامی «از بازگشت طبیعی به مناسبات دوجانبه با عربستان سعودی استقبال می‌کند. ولی ما پیام‌های متناقضی دریافت کرده‌ایم».

امیرعبداللهیان روز پنجشنبه نیز در دیدار با رییس مجلس لبنان نیز بر آمادگی جمهوری اسلامی برای همکاری در تامین نیازهای انرژی لبنان، از جمله در حوزه برق و گاز، تاکید کرده و گفته بود: آماده‌ایم خطوط انرژی ایران از طریق سوریه و عراق به لبنان وصل شود.

او یک روز پیشتر در دمشق گفته بود ایران آمادگی احداث دو نیروگاه هزار مگاواتی برق در لبنان را دارد.

تابستان پارسال انتقال چند محموله‌ سوخت از ایران به لبنان به درخواست گروه حزب‌الله انتقادهایی را در لبنان به دنبال داشت و نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، این اقدام را نقض حاکمیت ملی این کشور خوانده بود.

بهمن‌ماه گذشته نیز اعلام شد گروهی از شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و رسانه‌ای لبنان قصد دارند تشکیلات جدیدی را تحت عنوان «شورای ملی» برای مقابله با «اشغالگری ایران» به راه‌ بیاندازند.

پربیننده‌ترین‌ها

۲۴ با فرداد فرحزاد
جهان‌نما
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید