رییس سازمان انرژی اتمی: ایران ۲۰ فروردین از سند راهبردی صنعت هسته‌ای رونمایی می‌کند

۱۴۰۱/۱/۳

رییس سازمان انرژی اتمی ایران از رونمایی با اعلام اینکه بیستم فروردین ماه از «سند جامع توسعه راهبردی صنعت هسته‌ای» رونمایی می‌کنیم، گفت که ما خود را به مذاکرات وابسته نکرده‌ایم و برنامه‌های اجرایی در حوزه هسته‌ای را طبق برنامه پیش می‌بریم.

محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، گفت که با رونمایی از «سند جامع توسعه راهبردی صنعت هسته‌ای» در روز ملی فناوری هسته‌ای، ۲۰ فروردین ماه، هدف‌گذاری گسترده‌‌ای را برای آینده اعلام می‌کنیم و از ظرفیت‌ صنعت هسته‌ای در بهترین حالت بهره‌برداری خواهیم کرد.

اسلامی درباره اهداف تدوین سند توسعه و برنامه راهبردی صنعت هسته‌ای، نیز گفت که در این سند ما خود را در مقابل جامعه و کشور متعهد می‌کنیم، ضمن اینکه مردم از ابعاد متنوع و کاربردهای گسترده‌ای که فناوری هسته‌ای مطلع شوند در حالی که استکبار سعی دارد با تهمتی که به ما می‌زند مانع پیشرفت ما در حوزه هسته‌ای شود.

رییس سازمان انرژی اتمی ایران افزود که ما خود را وابسته به مذاکرات نکرده‌ایم و هیچ جای کشور وابسته به مذاکرات نیست، نه اقتصاد و نه تصمیم‌گیری‌ها و نه برنامه‌های اجرایی که در حوزه هسته‌ای داریم و ما برنامه‌ها را طبق مفادش پیش می‌بریم

اسلامی خاطرنشان کرد که در جریان مذاکرات گفت‌وگوهای فنی انجام شده و همه چیز معطوف به تصمیم سیاسی آمریکایی‌ها برای بازگشت به تعهد خودشان است اما بحث بازگشت به تعهدات برای کشور ما مطرح نیست.

او گفت که طرف‌های مقابل مذاکرات تعهداتی داشتند و ایران به‌طور کامل تعهدات خود را انجام داده است ولی آن‌ها به تعهدات خود عمل نکرده‌اند و اگر اکنون می‌خواهند به‌صورت تمام‌عیار تعهدات خود را انجام دهند بسم‌الله، ما هم متناسب با اقداماتی که آن‌ها انجام می‌دهند اقداماتی را انجام می‌دهیم و به توافق می‌رسیم.

اسلامی با اشاره به آنچه «خنثی‌سازی خرابکاری در مجتمع غنی‌سازی فردو» خواند و افزود که این اقدام، یک پیام واضح برای اسرائیل داشت و آن هم هوشیاری سیستم اطلاعاتی و امنیتی ایران در برابر هرگونه تهدید است

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در بخشی از سخنان خود گفت که نظر علی خامنه‌ای این است که مولفه‌های موثر قدرت در کشور به صورت متوازن رشد کند و کشور بتواند بدون آسیب‌پذیری از عوامل بیرونی در مسیر پیشرفت قرار گیرد.

محمد اسلامی قدرت اقتصادی را در کنار قدرت نظامی یک مولفه مهم خواند و گفت که این دو در کنار هم کشور را به سمت یک دیپلماسی کارآمد هدایت می‌کند و در این فضا، کشور می‌تواند حرف خود را به طور موثر در دنیا به پیش ببرد و از مزاحمت‌های رنگارنگی که در دنیای زور امروز وجود دارد، ممانعت کند.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
چند چند
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید