نخست‌وزیر اسرائیل: حذف سپاه از فهرست‌ تروریستی بهای بسیار سنگینی برای احیای برجام است

۱۴۰۰/۱۲/۲۹

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل با اشاره به احتمال حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا، هشدار داد که چنین اقدامی «بهای بسیار سنگینی» است که نمی‌توان برای رسیدن به یک توافق هسته‌ای با ایران پرداخت.

بنت روز یکشنبه ۲۹ اسفند در ابتدای جلسه هفتگی کابینه اسرائیل گفت: «متاسفانه عزمی وجود دارد که که توافق اتمی با ایران به هر قیمتی امضا شود، از جمله اعلام این که بزرگترین سازمان تروریستی جهان [سپاه پاسداران]، یک سازمان تروریستی نیست. این بهای بسیار بالایی است.»

نخست وزیر اسرائیل افزود: «سپاه پاسداران گسترده‌ترین و کشنده‌ترین سازمان تروریستی در جهان است و برخلاف داعش یا سازمان‌های دیگر تروریستی، یک دولت پشت آن است.»

او همچنین با اشاره به شلیک موشک‌ها و پهپادها از سوی سپاه پاسداران و نیروهای نیابتی آن به کشورهای منطقه، تاکید کرد: «این فقط مشکل اسرائیل نیست. کشورهای دیگر هم، متحدان آمریکا در منطقه، روز به روز، ساعت به ساعت، با این سازمان سروکار دارند.»

بنت با بیان این که اکنون نیز سپاه پاسداران در تلاش است اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها را در سراسر جهان به قتل برساند، گفت: «اگر آمریکا تصمیم بگیرد سپاه پاسداران را از فهرست خارج کند، اسرائیل همچنان با آن مانند یک سازمان تروریستی رفتار خواهد کرد.»

نخست وزیر اسرائیل تاکید کرد: «آنچه آینده ما را تعیین می‌کند، اقدامات ماست، نه اظهارات.»

در هفته‌های اخیر گزارش‌های مختلفی درباره گره خوردن مذاکرات وین به بحث بر سر سپاه پاسداران منتشر شد و چند روز پیش وبسایت اکسیوس به نقل از منابع آگاه گزارش داد که دولت بایدن در پی آن است که در ازای تعهداتی از سوی سپاه پاسداران، این نهاد را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج کند. وزیر خارجه جمهوری اسلامی نیز تلویحا این درخواست را تایید کرد.

در حالی که واشینگتن در پی تعهد علنی ایران برای کاهش تنش در منطقه و عدم حمله به آمریکایی‌هاست، روز جمعه نفتالی بنت و یائیر لاپید، نخست وزیر و وزیر خارجه اسرائیل، در بیانیه‌ای مشترک از دولت بایدن خواستند سپاه پاسداران را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج نکند و «نزدیک‌ترین متحدان خود را در ازای وعده‌های توخالی تروریست‌ها تنها نگذارد».

جروزالم پست به نقل از یک منبع دیپلماتیک اسرائیلی نوشت که آمریکا در هفته‌های اخیر به اسرائیل اطمینان داده می‌تواند راه‌های دیگری برای کنترل سپاه پاسداران بیابد، اما جزئیات بیشتری درباره این راه‌ها ارائه نشده است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
اخبار
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید