فرمانده سنتکام: ایران بزرگ‌ترین تهدید برای ثبات و امنیت خاورمیانه است

۱۴۰۰/۱۲/۲۷

فرانک مکنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، سنتکام، در آخرین نشست خبری خود گفت ایران بزرگ‌ترین تهدید علیه ثبات و امنیت خاورمیانه است.

مکنزی گفت: «مشکلات عظیم دیگری هم بود، اما کل ستاد مرکزی بر مشکل ایران متمرکز بود و همه چیز به آن معطوف شده بود.»

او با ابراز نگرانی عمیق از تهدیدهای موشکی بالستیک از سوی ایران و نیروهای نیابتی این کشور برای کشورهای خاورمیانه، گفت از سوی دیگر تبادل آتش بین ایران، اسرائیل، عراق و سوریه، امنیت نیروهای آمریکایی را به خطر می‌اندازد.

فرمانده سنتکام خاطرنشان کرد پدافند هوایی و موشکی برای منطقه در مواجهه با تهدیدات ایران حیاتی است.

مکنزی به خبرنگاران گفت در شش ماه اخیر ایران در چند مورد به نیروها و تاسیسات آمریکا حمله کرده و خاطرنشان کرد که مدیریت مناسب فرماندهان آمریکایی باعث شد نیروهای ایالات‌متحده آسیبی نبینند.

او افزود: «اگر هر گونه آسیب و تلفاتی رخ می‌داد، هم‌اکنون در وضعیت بسیار متفاوتی قرار داشتیم.»

فرمانده سنتکام در ارتباط با مذاکرات وین گفت که آمریکا نمی‌خواهد ایران سلاح هسته‌ای داشته باشد و احتمالا بهترین راه آن از طریق یک راه‌حل دیپلماتیک است، اما چنین توافقی سایر مشکلات، از جمله حمله‌های متعارف نظامی ایران در منطقه را حل نخواهد کرد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که برخی گزارش‌ها از احتمال اقدام دولت بایدن در حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خبر می‌دهد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در نشست خبری روز جمعه خود گفت: «مذاکراتی درباره حذف نام سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی در حال انجام است اما وارد جزئیات آن نمی‌شوم.»

او گفت اقدام‌های دولت ترامپ برای مقابله با تهدیدهای سپاه پاسداران، وضعیت را امن‌تر نکرده و در واقع سپاه پاسداران تهاجمی‌تر شده است.

در همین حال، آکسیوس به نقل از دو منبع آگاه گزارش داد که دولت بایدن قصد دارد در ازای تعهد علنی ایران به کاهش تنش‌های منطقه‌ای، سپاه پاسداران را از فهرست سازمان‌های تروریستی خارج کند.

آکسیوس همچنین به نقل از منابع آمریکایی و اسرائیلی گزارش داد که خارج کردن سپاه پاسداران از فهرست تروریسم به طور مستقیم به مذاکرات وین مربوط نمی‌شود، در نتیجه این اقدام در قالب یک توافق دوجانبه جداگانه بین ایران و آمریکا صورت خواهد گرفت.

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید