سازمان ملل از بازداشت خودسرانه خبرنگاران طلوع‌نیوز به دست طالبان انتقاد کرد

۱۴۰۰/۱۲/۲۷

بنابر گزارش‌ها از افغانستان، هر سه روزنامه‌نگاری که طالبان آنها را در ساختمان تلویزیون طلوع بازداشت کرده بود آزاد شدند؛ آمریکا و سازمان ملل از اقدام طالبان در «بازداشت خودسرانه» این سه روزنامه‌نگار انتقاد کرده‌اند.

همکاران بهرام امان روز جمعه در گفت‌وگو با افغانستان‌اینترنشنال تایید کردند که او نیز از بند طالبان رها شده است. دو همکار دیگر او شامگاه پنجشنبه ساعاتی پس از بازداشت آزاد شده بودند.

روز پنجشنبه نیروهای طالبان در یورش به ساختمان طلوع‌نیوز در کابل، سه نفر شامل خپلواک ساپی رییس این شبکه، بهرام امان مجری، و نافع خلیق مشاور حقوقی این شبکه، را بازداشت کرده و با خود بردند.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان، یوناما، روز جمعه از «بازداشت خودسرانه خبرنگاران طلوع‌نیوز توسط طالبان» به شدت اظهار نگرانی کرد و خواستار آزادی آنها شد.

یان مک‌کری، کاردار سفارت آمریکا در افغانستان، نیز با ابراز نگرانی از گزارش‌های مربوط به بازداشت و ارعاب خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها، این اقدامات را مخالف وعده‌های طالبان در مورد آزادی بیان دانست.

به گفته مسئولان تلویزیون طلوع، طالبان از چند ماه پیش به این شبکه فشار آورده بود که پخش سریال‌های خارجی متوقف، و برنامه‌هایی با مضمون اسلامی جایگزین آنها شود.

اخبار
تاریخ شفاهی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید