واشینگتن فری‌بیکن: جمهوری‌خواهان سنا لایحه منع همکاری اتمی روسیه با ایران را ارائه می‌کنند

۱۴۰۰/۱۲/۲۶

به گزارش واشینگتن فری‌بیکن، گروهی از جمهوری‌خواهان سنای آمریکا با ارائه لایحه‌ای به کنگره تلاش می‌کنند تا دولت جو بایدن را از لغو تحریم‌ها علیه ایران که به روسیه و چین اجازه می‌دهد تا بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای غیرنظامی ایران را بسازند، منع کنند.

این طرح را تد کروز تهیه کرده و ۱۲ سناتور جمهوری‌خواه دیگر، از جمله تام کاتن، جونی ارنست، مارکو روبیو، بیل هگرتی و جیم اینهوف از آن حمایت کرده‌اند.

خبر این طرح یک روز پس از انتشار یک گزارش دیگر واشینگتن فری بیکن منتشر می‌شود که عنوان کرده بود شرکت دولتی روس اتم روسیه قصد دارد برای ساخت نیروگاه اتمی بوشهر با جمهوری اسلامی وارد یک قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری شود.

طرح جمهوری‌خواهان سنا از لغو تحریم‌های مصوبه از سوی دولت بایدن جلوگیری می‌کند و تصمیم دولت بایدن در ماه فوریه را برای ارائه معافیت از تحریم‌ها به چین و روسیه برای مشارکت در پروژه‌های هسته‌ای غیرنظامی ایران لغو می‌کند.

تد کروز در ارتباط با طرح خود گفت «دولت بایدن در حال برچیدن تحریم‌ها و احیای برجام با رژیمی در ایران است که حتی از زمان توافق فاجعه‌بار زمان اوباما نیز ضعیف‌تر شده است.»

او افزود: «دولت بایدن دارد ایران را به مشتری هسته‌ای پوتین تبدیل می‌کند از جمله اینکه ۱۰ میلیارد دلار بودجه برای ماشین جنگی او ایجاد می‌کند.»

هنوز مشخص نیست که آیا طرح جدید جمهوری‌خواهان با حمایت دموکرات‌ها همراه خواهد شد یا نه، اما برخی چهره‌های دموکرات، از جمله سناتور باب مندز با ارائه امتیاز به ایران تحت عنوان احیای برجام مخالفت کرده‌اند.

این گزارش به نقل از منابع آگاه خاطرنشان کرد که طرح کروز از ماه فوریه در دست تهیه بود، اما پس از انتشار گزارش فری بیکن درباره قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری شرکت دولتی روس اتم با ایران، این طرح مورد توجه جدی‌تری قرار گرفته است.

طبق این گزارش، درل آیسا، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، نیز طرحی مشابه علیه ایران را در این مجلس در دست تهیه دارد.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
تیتر اول
اخبار و اخبار ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید