وزارت خارجه آمریکا: تحریم‌های جدید علیه روسیه ارتباطی با اجرای برجام ندارد

۱۴۰۰/۱۲/۲۴

همزمان با اعلام تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت تحریم‌های جدید ارتباطی با توافق هسته‌ای با ایران ندارد. او در عین حال درباره تضمین کتبی که مسکو می‌گوید دریافت کرده، اظهار نظر نکرد.

به گزارش رویترز، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۲۴ اسفند با تاکید بر اینکه تعامل با روسیه در موضوع احیای برجام ادامه دارد، گفت: «البته ما مشارکت روسیه در طرح‌های هسته‌ای مربوط به از سرگیری برجام را تحریم نمی‌کنیم.»

مذاکرات احیای برجام از چندی پیش و به دنبال مطرح شدن شرط و شروط جدید روسیه متوقف شد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه ۱۴ اسفند تحریم‌‌های غرب علیه مسکو به دلیل حمله‌اش به اوکراین را سدی مقابل توافق اتمی ایران خواند و از آمریکا ضمانت کتبی خواست تا این تحریم‌ها به همکاری این کشور با ایران لطمه وارد نکند. او به خبرنگاران گفت: «ما به تضمین نیاز داریم که این تحریم‌ها رژیم روابط تجاری-اقتصادی و سرمایه‌گذاری که در برجام تعیین شده را تحت تاثیر قرار ندهد.»

لاوروف روز سه‌شنبه بعد از دیدار با وزیر خارجه ایران اعلام کرد که واشینگتن به مسکو «تضمین کتبی» داده تحریم‌های جدید علیه روسیه بر همکاری‌هایش با تهران تاثیر نخواهد گذاشت.

با این حال، مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا که نامش فاش نشده، حاضر نشد درباره «تضمین کتبی واشینگتن به مسکو» که لاوروف از آن سخن گفت، اظهار نظری کند.

او فقط گفت: «درباره اظهار نظر عمومی وزیر خارجه لاوروف نظری نداریم؛ شاید اکنون برای مسکو روشن شده که ما، همان‌طور که عمومی هم اعلام کرده‌ایم، تحریم‌های جدید مرتبط با روسیه ارتباطی با برجام ندارد و نباید بر اجرای آن هیچ تاثیری بگذارد.»

همزمان، باراک راوید، خبرنگار اکسیوس، نوشت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است: «مسلما ما مشارکت روسیه را در پروژه‌های هسته‌ای که جزو از سرگیری اجرای کامل برجام است تحریم نمی‌کنیم. نمی‌توانیم تضمین‌هایی فراتر از آن به روسیه بدهیم.»

در پی این اظهارات، میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین توییت کرد: «گمانه‌زنی‌های زیادی درباره «خواسته‌های لحظه آخری روسیه در مرحله نهایی مذاکرات وین» را شاهدیم که ادعا می‌شود توافق بر سر اعاده برجام را مسدود کرده است. این یک دروغ است، همانطور که در هفته گذشته چندین بار توییت کردم. ضمنا برخی از خواسته‌ها پذیرفته شده است.»

فهرست جدید تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه روسیه و بلاروس روز سه‌شنبه اعلام شد.

پس از آن نیز وزارت خارجه روسیه اعلام کرد چند مقام آمریکایی، از جمله مشاور امنیت ملی کاخ سفید، رییس سیا و وزیر دفاع آمریکا را تحریم می‌کند.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
چشم‌انداز
خبر

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید