امیرعبداللهیان: روسیه مانع توافق نیست؛ لاوروف: واشینگتن تضمین کتبی داد

۱۴۰۰/۱۲/۲۴

وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که واشینگتن به صورت مکتوب به مسکو تضمین داد که تحریم‌های جدید علیه روسیه به دلیل تهاجمش به اوکراین، مانع از همکاری‌های مسکو و تهران در چارچوب توافق جدید با ایران نخواهد بود.

سرگئی لاوروف روز سه‌شنبه ۲۴ اسفند پس از دیدار با همتای ایرانی خود، گزارش‌ها درباره نقش روسیه در به بن‌بست کشاندن مذاکرات وین را رد کرد و گفت مسکو از واشینگتن تضمین کتبی دریافت کرده است.

به گفته او، واشینگتن تضمین داده که تحریم‌های مربوط به اوکراین تاثیری بر گسترش همکاری‌های مسکو و تهران پس از احیای برجام نخواهد گذاشت.

لاوروف در نشست خبری مشترک با همتای ایرانی خود همچنین گفت که مسکو و تهران درباره همکاری در صحنه‌های بین‌المللی توافق مشترک امضا خواهند کرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، نیز در این نشست خبری گفت: «مایلم اعلام کنم که روسیه هیچ مانعی برای رسیدن به توافق نخواهد بود و هیچ ارتباطی بین تحولات اوکراین و مذاکرات وین وجود نخواهد داشت.»

او بار دیگر دستیابی به توافق را مستلزم «توافق با طرف آمریکایی در خصوص برخی از مسائل باقی‌مانده که از خطوط قرمز اصلی جمهوری اسلامی ایران است» ذکر کرد و گفت روسیه در این روند «همچنان نقش سازنده و مثبت خواهد داشت».

اندکی پیش از نشست خبری مشترک دو وزیر خارجه، سخنگوی کرملین گفته بود نمی‌توان تاثیر تحریم‌های جدید غرب علیه روسیه را بر احیای برجام نادیده گرفت.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، روز سه‌شنبه گفت تحریم‌های جدید غرب علیه مسکو «بر منافع مسکو در زمینه توافق با ایران» هم تاثیر مستقیم می‌گذارد و باید در نظر گرفته شوند و «این منظر جدید را نباید نادیده گرفت».

پیش از آن و در ابتدای دیدار دوجانبه وزیران خارجه دو کشور، لاوروف پیش از ترک خبرنگاران از محل مذاکره گفته بود روابط روسیه با تهران افق بهتری دارد و مذاکرات وین هم در مرحله نهایی است.

در حالی که در هفته‌های اخیر برخی منابع از «بسیار نزدیک» بودن دستیابی به توافق جدید هسته‌ای با ایران خبر می‌دادند، چندی پیش به طور غیرمنتظره‌ای سرگئی لاوروف شرط و شروط جدیدی برای احیای برجام گذاشت.

خواسته جدید روسیه از زبان مقام‌های دیگر این کشور نیز تکرار شد و روز چهارشنبه لوان جاگاریان، سفیر روسیه در تهران، هشدار داد: «می‌خواهیم برجام به نتیجه برسد اما منافع خودمان هم برایمان مهم است.»

سرانجام جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه ۲۰ اسفند اعلام کرد که به دلیل «عوامل بیرونی» مذاکرات وین موقتا متوقف می‌شود.

پس از آن نمایندگان بریتانیا و فرانسه درباره خطر فروپاشی توافق با ایران در صورت حل نشدن «عوامل بیرونی» هشدار دادند و یک دیپلمات اروپایی هم تاکید کرد اگر روسیه به این گروگان‌گیری ادامه دهد باید به گزینه‌های دیگر اندیشید.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
اخبار
اخبار

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید