گفتگوی چند ساعته مشاور امنیت ملی آمریکا با مقام ارشد چین: حمایت از روسیه هزینه سنگینی دارد

۱۴۰۰/۱۲/۲۴

مقام‌های دولت آمریکا گفتند که جیک سالیوان،‌ مشاور امنیت ملی ایالات متحده، در دیداری فشرده و هفت ساعته با یانگ جیه‌چی، مقام‌ ارشد سیاست خارجی چین، نگرانی‌های واشینگتن درباره حمایت پکن از مسکو را به صورت مستقیم و شفاف مطرح کرد و نسبت به هزینه‌های سنگین چنین اقدامی هشدار داد.

کاخ سفید در همین زمینه اعلام کرد که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، روز دوشنبه در شهر رم ایتالیا در دیدار با یانگ جیه‌چی، درباره طیفی از مسائل در مورد روابط ایالات متحده و چین و بحثی اساسی درباره جنگ روسیه علیه اوکراین گفت‌وگو کرده است.

بنابر اعلام کاخ سفید، سالیوان و جیه‌چی در جریان دیدار روز دوشنبه خود بر اهمیت حفظ خطوط ارتباطی باز بین ایالات متحده و چین تاکید کردند.

در همین حال یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز دیدار مشاور امنیت ملی با یانگ جیه‌چی به عنوان عضو شورای مرکزی حزب کمونیست چین و مدیر دفتر کمیسیون روابط خارجی این کشور را دیداری فشرده و هفت ساعته توصیف کرد و افزود که سالیوان نگرانی‌های واشینگتن درباره حمایت احتمالی پکن از مسکو را به صورت مستقیم و شفاف مطرح کرد و سخنان سالیوان در این دیدار «بسیار صریح» بود.

دو مقام آمریکایی نیز به رویترز گفتند که این دیدار در حالی برگزار شده است که واشینگتن به متحدان خود در ناتو و چندین کشور آسیایی گفته که چین تمایل خود را برای ارائه کمک نظامی و اقتصادی به روسیه برای حمایت از جنگ این کشور اعلام کرده است.

یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، نیز گفت که پیام دیپلماتیک ایالات متحده به چین این بوده است که انتظار می‌رود درخواست حمایت روسیه را رد کند. ما در حال حاضر نگرانی عمیقی در مورد همسویی چین با روسیه داریم و مشاور امنیت ملی آمریکا در مورد این نگرانی‌ها و پیامدهای احتمالی آن مستقیما با چین صحبت کرده است.

این مقام آمریکایی افزود: سالیوان به یانگ جیه‌چی در خصوص وحدت ایالات متحده با متحدان و شرکایش را در قبال حمله روسیه به چین توصیف کرد و خاطرنشان کرد که همسویی با روسیه هزینه‌ در بر دارد.

به گفته مقام‌های آمریکایی این دیدار تنها به جنگ اوکراین اختصاص نداشت و به موضوعات دیگری از جمله کره شمالی، تایوان و روابط پرتنش دوجانبه میان این دو کشور نیز مطرح شد. با این حال این گفت‌وگوها به نتیجه خاصی منجر نشد.

پیش از این مذاکرات، مقامات آمریکایی گفته بودند که سالیوان قصد دارد درباره انزوایی که چین در صورت حمایت از روسیه با آن مواجه خواهد شد، هشدار دهد.

در هفته‌های گذشته نیز آمریکا و دیگر کشورها به دنبال انتقال این نکته به چین بودند که جانبداری از روسیه می‌تواند پیامدهایی در حوزه‌های تجاری و توسعه فناوری جدید برای چین به همراه داشته باشد و این کشور در معرض تحریم‌های ثانویه قرار گیرد.

جینا ریموندو، وزیر بازرگانی آمریکا، نیز هفته گذشته اعلام کرد شرکت‌های چینی که محدودیت‌های صادراتی ایالات متحده به روسیه را به چالش می‌کشند، ممکن است با قطع تجهیزات و نرم‌افزار آمریکایی که برای تولید محصولات خود نیاز دارند، روبرو شوند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، نیز روز دوشنبه درباره دیدار سالیوان و جیه‌چی، گفت: ما خیلی واضح به پکن اعلام کرده‌ایم که به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهیم خسارات روسیه از تحریم‌ها را جبران کند.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید