سند اختصاصی عدالت علی: نامه سازمان اطلاعات سپاه برای ممنوع‌الخروجی ۳۷ مدیر دولت روحانی

دوشنبه ۱۴۰۰/۱۲/۲۳

طبق سندی که گروه عدالت علی برای ایران اینترنشنال ارسال کرده، سازمان اطلاعات سپاه در سندی «خیلی محرمانه» به دادستان عمومی و انقلاب خواهان ممنوع‌الخروجی ۳۷ نفر از مدیران دولت روحانی شده است.علت این درخواست، جلوگیری از انتقال اطلاعات سری از جمله درباره فروش نفت اعلام شده است

این سند شامل مشخصات شخصی و کد ملی، مسئولیت و توضیحات سازمان اطلاعات در مورد احتمال خروج این ۳۷ مدیر، از جمله خواهرزاده روحانی و همسر او و مدیران سازمان‌ها و دستگاه‌های دولتی مانند وزارت نفت، بانک ملی، شرکت ملی نفت، شرکت ملی گاز، هلدینگ پتروشیمی، سازمان هواپیمائی کشوری، برق و انرژی، شرکت ملی نفتکش و شرکت مسئول شرکت های پوششی جهت مقابله با تحریم است.

تاریخ سند مربوط به ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ است و امضای معاون حقوقی سازمان اطلاعات سپاه پای آن دیده می‌شود.

شش نفر از افرادی که نامشان در این سند به چشم می‌خورد مسئولان هلدینگ خلیج فارس بوده‌اند. در این سند جعفر ربیعی، رضا عبازاده تهرانی، محمدرضا افتخاری، میثم امیری باوند‌پور، محسن سعیدی، آمیتیس درانی مظنون به فرار از ایران معرفی شده‌اند.

در این سند آمده که برخی از افراد پرونده باز مفاسد اقتصادی دارند و برخی هم متهم به دریافت رشوه‌اند.

در این سند ۸ صفحه‌ای نام تورج دهقانی زنگنه مدیرعامل سازمان هواپیمایی کشوری، حمیدرضا حق‌بین مدیر بین‌المللی شرکت ملی گاز ایران، همایون حائری معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو، محسن طرز طلب مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی، علی‌ اکبر‌ پورابراهیم مدیرعامل شرکت نیکو و مرجان بختیاری کارشناس شرکت نیکو هم درج شده است.

مشاهده جزئیات سند اختصاصی گروه «عدالت علی»

سازمان اطلاعات سپاه برای برخی افراد خواهان ممنوع الخروجی شده اما درباره برخی دیگر مانند میلاد طاهریان معاون مدیرعامل شرکت نیکو توصیه شده با توجه به حضور او در خارج از ایران تا زمان بازگشت به کشور ممنوع الخروج نشود.

مهم‌ترین نگرانی که درباره اغلب این افراد به چشم می‌خورد انتقال اطلاعات درباره فروش نفت به خارج از کشور است.

تحریم‌های نفتی علیه ایران بعد از خروج دولت ترامپ از برجام باعث شد که جمهوری اسلامی برای فروش نفت دست به اقدام‌هایی برای دور زدن تحریم‌ها بزند و محرمانه نگه‌داشتن این اطلاعات برای حفظ کانال‌های فروش نفت حیاتی به شمار می‌رود.

با این حال در سند ارسالی عدالت علی اسامی افرادی غیرمرتبط با فروش نفت از جمله حمید‌رضا رستگار قائم مقام سایپا و مهرداد جمال اورنقی معاون فنی گمرگ و مسعود خاتونی هیات مدیره بانک ملی هم به چشم می‌خورد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
۲۴
۲۴
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.