توافق صدر و بارزانی برای تحقیق درباره ادعای ایران مبنی بر وجود پایگاه اسرائیل در اربیل

۱۴۰۰/۱۲/۲۲

در ادامه واکنش‌ها به حمله موشکی ایران، فرانسه درباره به خطر انداختن برجام هشدار داد و مسعود بارزانی و مقتدی صدر توافق کردند که برای تحقیق درباره ادعای وجود پایگاه اسرائیلی در اربیل کمیته مشترک تشکیل دهند.

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد حمله موشکی ایران به اربیل ثبات عراق و منطقه را تهدید می‌کند.

در این بیانیه با تاکید بر فوریت حصول توافق اتمی تاکید شده چنین اقدام‌هایی تلاش‌ها برای بازگشت به برجام را به خطر می‌اندازد.

سپاه پاسداران در بیانیه‌ای، مسئولیت حمله موشکی به اربیل را به عهده گرفت و اسرائیل را تهدید کرد که «تکرار هرگونه شرارت با پاسخ‌های سخت، قاطع و ویرانگر مواجه خواهد شد.»

تلویزیون ایران هدف حمله را «پایگاه‌های آموزشی موساد» ذکر کرده اما مقام‌های اقلیم کردستان عراق ادعاهای مقام‌های جمهوری اسلامی مبنی بر حضور پایگاه‌های اسرائیلی در این منطقه را رد کردند.

در همین حال مسعود بارزانی، رییس سابق اقلیم کردستان عراق و مقتدی صدر، روحانی بانفوذ شیعه، در تماس تلفنی توافق کردند که یک هیات مشترک برای تحقیق درباره این ادعای جمهوری اسلامی تشکیل دهند.

حمله موشکی سپاه پاسداران به اربیل یک هفته پس از کشته شدن دو سرهنگ سپاه پاسداران در سوریه در حمله منتسب به اسرائیل انجام شده است. اسرائیل هنوز به این حمله واکنش نشان نداده است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید ،ضمن محکوم کردن این حمله اعلام کرد که ایالات متخده برای مجهز شدن عراق به سیستم های ضد موشک کمک خواهد کرد.

او گفت: «ما در این ساعت می‌دانیم هیچ یک از تاسیسات آمریکا در حمله سپاه پاسداران به اربیل مورد اصابت موشک قرار نگرفت و به هیچ فرد آمریکایی آسیبی نرسید.»

خبرنگار فاکس نیوز به نقل از یک مقام ارشد آمریکا گزارش داد که در حمله اربیل موشک‌ها از ایران به سمت کنسولگری آمریکا شلیک شده بودند، اما هیچ‌کدام آنها به کنسولگری برخورد نکرد.

با این حال معاون وزیر خارجه آمریکا گفت که کنسولگری آمریکا هدف حمله موشکی ایران در اربیل نبوده است.

نایف فلاح الحجرف، دبیرکل شورای همکاری کشورهای خلیج فارس، حمله موشکی ایران به اربیل را محکوم و بر حمایت از عراق «در مسیر مبارزه با تروریسم و افراط گرایی» تاکید کرد.

عربستان سعودی نیز این حمله را شدیدا محکوم و بر «همراهی و همبستگی» با دولت عراق تاکید کرد. مصر نیز این حمله را یک حمله «تروریستی بزدلانه» خوانده است.


تازه‌ترین خبرها

اخبار
جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید