انتقاد پوتین از تلاش آمریکا برای امضای قرارداد با ایران و ونزوئلا؛ما به قراردادها پایبندیم

۱۴۰۰/۱۲/۱۹

ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، ضمن انتقاد از تلاش آمریکا برای امضای قراردادهای انرژی با ایران و ونزوئلا، گفت مسکو همچنان به قراردادهای خود برای صادرات انرژی پایبند است و تحریم‌های غرب را نامشروع می‌داند.

پوتین روز پنجشنبه ۱۹ اسفند در نشست ویدیویی با اعضای هیات دولتش گفت که روسیه مشکلات ناشی از تحریم‌ها را «با آرامش» حل خواهد کرد.

او افزایش قیمت انرژی در غرب را «نتیجه محاسبات اشتباه خود آنها» دانست و با اشاره به اینکه «ما در حال انجام تعهدات خود هستیم» گفت: «همه چیز بسیار عجیب به نظر می رسد.»

پوتین همچنین با اشاره به اینکه آمریکا در تلاش است تا با ایران و ونزوئلا «که خود قبلا آنها را تحریم کرده» قرارداد ببندد گفت: «حاضرند با ایران صلح کنند و فورا تمام اسناد را امضا کنند.»

آمریکا اخیرا مذاکراتی را با ونزوئلا آغاز کرد و با اینکه ابتدا گزارش‌هایی درباره عدم پیشرفت جدی در این مذاکرات مطرح شد، اما ونزوئلا در روزهای بعد دو شهروند آمریکایی زندانی در این کشور را آزاد کرد.

هفته‌های گذشته نیز برخی تحلیلگران بازار انرژی نسبت به افزایش ورود نفت ایران به بازار پس از توافق احتمالی هسته‌ای ابراز خوش‌بینی کرده بودند.

اما در اقدامی غیرمنتظره روز شنبه سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، شرط و شروط جدیدی برای احیای برجام گذاشت و خواسته‌های مطرح شده از سوی او در روزهای بعد به شکل گسترده‌تری از سوی میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، مطرح شد.

لوان جاگاریان، سفیر روسیه در تهران، نیز هشدار داد: «می‌خواهیم برجام به نتیجه برسد اما منافع خودمان هم برایمان مهم است.»

ولادیمیر پوتین همچنین در اظهارات روز پنجشنبه‌اش بارها از «جنگ اقتصادی» غرب و «کشورهای غیردوست» علیه روسیه سخن گفت، اما در عین حال کوشید تاثیر تحریم‌ها را بسیار اندک جلوه دهد.

آمریکا، اروپا و شمار دیگری از کشورها پس از حمله روسیه به اوکراین تحریم‌های گسترده‌ای علیه مسکو وضع کرده‌اند و روز سه‌شنبه نیز آمریکا واردات نفت و گاز از روسیه را ممنوع اعلام کرد.

بریتانیا نیز اعلام کرد واردات نفت از روسیه را تا پایان سال جاری به طور کامل متوقف می‌کند.

از سوی دیگر روسیه نیز روز پنجشنبه در اقدامی مقابله‌جویانه اعلام کرد صدور برخی محصولات از این کشور، از جمله اقلام مخابراتی، پزشکی، کشاورزی و جنگل‌داری، الکتریکی و خودرو، تا پایان سال جاری میلادی ممنوع است.

وزارت اقتصاد روسیه دلیل این اقدام را «پاسخ منطقی» به تحریم‌کنندگان علیه این کشور و همچنین اطمینان از عدم وقفه در فعالیت بخش‌های کلیدی اقتصادی در روسیه ذکر کرده است.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
امروز
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید