نماینده روسیه: همه روابط اقتصادی ما با ایران باید از تحریم‌های اروپا و آمریکا مستثنی باشند

۱۴۰۰/۱۲/۱۸

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، با تاکید براینکه هنوز مذاکرات و توافق برای احیای برجام نهایی نشده است، گفت که در صورت نهایی شدن توافق باید روابط تجاری روسیه و ایران از تحریم‌های اروپا و آمریکا مستثنی باشد.

روسیه از یک هفته پیش و درحالی که پس از حمله به اوکراین با موج گسترده تحریم‌های آمریکا و اروپا مواجه شده، مواضع جدیدی در مذاکرات وین اتخاذ کرد و از آمریکا خواست تا تضمین دهد که در صورت احیای برجام، تحریم‌های مرتبط با حمله به اوکراین، تاثیری روی تجارت روسیه با ایران ندارد.

نماینده روسیه در مذاکرات وین با تاکید براینکه متن توافق هنوز نهایی نشده و حتی مذاکرات هنوز نهایی نشده است، گفت که احتمال نهایی‌شدن متن توافق در روز پنج‌شنبه، نوزدهم اسفند، وجود دارد.

اولیانوف همزمان خاطرنشان کرد که تاکنون هیچ تایید یا موافقتی مبنی بر اینکه متن توافق قابل قبول است، از سوی هیچ یک از طرف‌های مذاکرات وین وجود ندارد.

او درباره ایجاد تاخیر در رسیدن به توافق در نتیجه طرح مواضع و شروط جدید روسیه برای احیای برجام را رد کرد و گفت وقتی متن توافق نهایی نشده است چگونه موضع روسیه می‌تواند در آن تاخیر ایجاد کند.

نماینده روسیه تاکید کرد که همه روابط تجاری و اقتصادی روسیه با ایران باید از همه تحریم‌های فعلی و آینده اتحادیه اروپا و آمریکا مستثنی باشند.

اولیانوف افزود که یکی از اهداف برجام نیز اطمینان حاصل کردن از این بوده است که ایران بتواند روابط اقتصادی و تجاری خود با جهان را حفظ کند.

نماینده روسیه در مذاکرات وین خواستار بیانیه روشنی شد که تحریم‌های جدید بر همکاری روسیه و ایران تحت برجام و فراتر از آن تاثیری نخواهند گذاشت.

لوان جاگاریان، سفیر روسیه در تهران، نیز روز چهارشنبه هجدهم اسفند در نشست خبری با چند خبرنگار در تهران گفت: «می‌خواهیم برجام به نتیجه برسد اما منافع خودمان هم برایمان مهم است.»

سفیر روسیه در تهران مانع‌تراشی روسیه برای جلوگیری از احیای برجام را رد کرد و افزود: روسیه در شکل گرفتن برجام «نقش قابل توجهی داشت» و «حالا ما منافع خودمان را هم در نظر می‌گیریم و باید مبادلات ما با ایران تضمین شود.»

در همین حال، بلومبرگ گزارش داد که دولت آمریکا در حال بررسی اعمال تحریم‌ علیه روس اتم، شرکت دولتی انرژی اتمی روسیه، است.

روس اتم ۳۵ درصد از غنی‌سازی اورانیوم جهان را انجام می‌دهد و تامین‌کننده اصلی سوخت و فناوری نیروگاه‌های اتمی برخی از کشورها از جمله نیروگاه اتمی بوشهر در ایران است و تحریم این شرکت نیز آثار مستقیمی بر روند توافق احتمالی برای احیای برجام خواهد داشت.

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار
جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید