شهبانو فرح پهلوی در پیام روز جهانی زن: پیشگامان حقوق زن در ایران با خشونت و مرگ مواجه‌اند

۱۴۰۰/۱۲/۱۷

شهبانو فرح پهلوی، در پیامی همزمان با روز جهانی زن،‌ ضمن همدردی با زنان قربانی تجاوز، زورگویی و جنگ به «فضای زن‌ستیز جمهوری اسلامی» اشاره کرد و نوشت: کنشگران حقوق زن در ایران در دهه‌های اخیر به‌رغم برانگیختن تحسین جهانیان، با زندان،‌ شکنجه خشونت و حتی مرگ روبه‌رو بوده‌اند.

در این پیام که به مناسبت روز جهانی زن، هشتم مارس برابر با ۱۷ اسفند، منتشر شد، شهبانو فرح پهلوی گفت: روز جهانی زن امسال در شرایط سختی برگزار می‌شود. مقام زن پایه و بنیان دموکراسی است و اندیشه آزادی در اعلامیه جهانی حقوق بشر و منشور ملل متحد- که دو هزار و پانصد سال پیش در منشور کوروش بزرگ بازتاب یافته بود- بدون آزادی و برابری زن ناپایدار است.

شهبانو فرح پهلوی ضمن تبریک این روز به زنان گفت: این روز جهانی را مغتنم می‌شمارم و با زنان و مادرانی که قربانیان بی‌گناه تجاوز، زورگویی و جنگ هستند، هم‌دردی می‌کنم و آرزوی بهبودی وضع آنان را دارم.

او ضمن تقدیر از ایستادگی زنان ایران نوشت: از زنان ایران با ستایش و افتخار یاد می‌کنم و به مبارزات خستگی ناپذیر آنان برای بازیافتن حقوق از دست رفته و دستیابی به جایگاه شایسته زن می‌بالم.

در بخشی از این پیام شهبانو فرح پهلوی با اشاره به کارشکنی، ستم و تبعیضی که جمهوری اسلامی در فضایی زن ستیز به زنان ایران تحمیل می‌کند، گفت که زنان ایران در همه عرصه‌ها و زمینه‌ها و همچنین در پاسداری از فرهنگ و سنن و آیین‌های کهن ایران به موفقیت‌های درخشان و ممتازی دست یافته‌اند.

شهبانو فرح پهلوی ضمن ابراز تاسف از شکنجه و خشونت علیه کنشگران حقوق زنان در ایران گفت: افسوس که پیشگامان و کنشگران حقوق زن در ایران، که رویارویی حماسه‌وار آنان با مبشرین ظلمت تحسین جهانیان را برانگیخته است، در طول دهه‌های اخیر با زندان، شکنجه، خشونت و حتی مرگ روبرو بوده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

سرانجام، قانون
امروز
نگاه روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید