ولیعهد عربستان سعودی: امیدواریم با ایران به توافق برسیم

۱۴۰۰/۱۲/۱۲

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی گفت کشورش قصد دارد به «مذاکرات مفصل» با ایران ادامه دهد تا توافقی رضایت‌بخش برای هر دو به دست آید. او همچنین بر لزوم دستیابی به یک توافق اتمی قوی بین ایران و قدرت‌های جهانی تاکید کرد.

رسانه‌های رسمی سعودی روز پنجشنبه ۱۲ اسفند بر اساس صحبت‌های محمد بن سلمان با وبسایت آتلانتیک گزارش دادند او گفته مذاکره بین تهران و ریاض باعث می‌شود به «وضعیت خوبی» رسید و «آینده‌ای روشن» برای شیعیان و سنی‌های منطقه رقم زد.

ولیعهد عربستان سعودی همچنین گفت ایران برای همیشه همسایه است و دو طرف نمی‌توانند از هم خلاص شوند.

او با اشاره به مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهانی برای احیای برجام تاکید کرد نمی‌خواهد شاهد یک «توافق ضعیف» باشد.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی هم به نقل از محمد بن سلمان نوشت اگر درگیری با فلسطینی‌ها حل شود، اسرائیل می‌تواند «متحد بالقوه» ریاض باشد.

محمد بن سلمان پیشتر و در اردبیهشت ماه با اشاره به اینکه مشکل ریاض «رفتارهای منفی» حکومت ایران است گفته بود عربستان سعودی امیدوار است بتواند با ایران روابط خوبی داشته باشد.

او در مصاحبه‌ای تلویزیونی با شبکه العربیه تاکید کرده بود: «ایران یک کشور همسایه است و دوست نداریم وضعیت سختی داشته باشد. ما از رشد و شکوفایی ایران خشنود می‌شویم. ما می‌خواهیم منافعی در ایران داشته باشیم و ایران منافعی در عربستان سعودی داشته باشد تا منطقه و جهان به سمت رشد و شکوفایی سوق داده شود.»

تهران و ریاض در ماه‌های گذشته چند دور مذاکره را با میانجیگری بغداد انجام دادند که فعلا متوقف شده است.

فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجه عربستان سعودی روز ۳۰ بهمن در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت عربستان سعودی همچنان علاقمند به گفت‌وگو با ایران است، اما در عین حال افزود که این گفت‌وگوی دوجانبه «مستلزم تمایل جدی ایران برای رسیدگی به مسائل اساسی موجود است و امیدواریم که ایران تمایل جدی برای یافتن یک روش جدید داشته باشد.»

بن فرحان اشاره کرد اگر این کشور شاهد تحول قابل توجهی در پرونده‌های منطقه‌ای ایران باشد، ایجاد روابط حسنه با جمهوری اسلامی امکان‌پذیر خواهد بود، اما تاکید کرد: «تاکنون ما چنین چیزی را ندیده‌ایم.»

روابط دیپلماتیک میان ایران و عربستان سعودی پنج سال پیش و پس از حمله به سفارت و کنسولگری سعودی در ایران قطع شد و تنش‌ها میان دو کشور در سال ۲۰۱۹ با حمله هوایی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی افزایش یافت.

در این حمله، بخشی از ظرفیت تولید نفت عربستان سعودی از بین رفت و ریاض، ایران را به دست داشتن در حمله متهم کرد. اتهامی که تهران آن را رد می‌کند.

از سویی دیگر، اختلاف این دو کشور همچنان بر سر یمن که ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در حال نبرد با شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران است، ادامه دارد.

وزیر خارجه عربستان سعودی گفت ایران همچنان به حوثی‌ها موشک‌های بالستیک، قطعات پهپاد و تسلیحات می‌دهد، اتهامی که هم تهران و هم این گروه آن را رد می‌کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

۲۴ با فرداد فرحزاد
قصه مردم
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید