گزارش‌ها از یک پرتاب ناموفق دیگر موشک ماهواره‌بر در ایران خبر می‌دهند

۱۴۰۰/۱۲/۱۱

دوماه پس از پرتاب ناموفق موشک ماهواره‌بر سیمرغ، دیوید اشمرلر، پژوهشگر مرکز مطالعات منع گسترش تسلیحات اتمی جیمز مارتین، از اقدام ناموفق ایران در پرتاب یک موشک ماهواره‌بر دیگر خبر داد.

اشمرلر با انتشار تصویر شرکت مکسار که تاریخ هشتم اسفند را دارد در توییتی نوشت ایران بار دیگر تلاش کرده موشک ماهواره‌بر به فضا پرتاب کند، اما «به احتمال زیاد» شکست خورده است.

این تصاویر انفجار در سکوی پرتاب در فرودگاه فضایی «امام خمینی» در سمنان را نشان می‌دهد که حکایت از ناموفق بودن آن دارد.

خبرگزاری آسوشیتد پرس نوشت که نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد به درخواست اظهارنظر پاسخ نداده است.

با این حال مهدی بختیاری، خبرنگار دفاعی رسانه‌های اصولگرا، در توییتر به نقل از یکی معاونان وزارت دفاع ایران که نامش ذکر نشده، نوشت این تصویر مربوط به دو سال پیش است و اخیرا پرتابی انجام نشده است.

روز نهم دی ماه نیز ایران از پنجمین «پرتاب موفقیت‌آمیز» موشک ماهواره‌بر سیمرغ خبر داده بود اما محموله سرعت کافی را برای قرار گرفتن در مدار پیدا نکرد و این پرتاب نیز مانند چهار پرتاب قبل موفق نشد.

احمد حسینی، سخنگوی فضایی وزارت دفاع، گفته بود که این ماهواره‌بر «تثبیت‌ نشده بود» و به همین دلیل سه محموله ارزان‌قیمت را پرتاب کرده و ماهواره گران‌قیمت اصلی را پرتاب نکرده‌است.

پس از انتشار گزارش‌ها درباره دو پرتاب ناموفق ماهواره‌بر توسط ایران، محمد‌جواد ظریف، وزیر خارجه وقت، بهمن‌ماه ۹۷ از احتمال خرابکاری آمریکا در پرتاب این ماهواره‌ها سخن گفته بود.

کمی پیش از آن روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشته بود که از سال‌ها پیش و از زمان دولت اوباما، آمریکا یک برنامه مخفیانه‌ برای کارشکنی در اهداف موشکی ایران داشته است.

آمریکا و شماری از کشورها برنامه ماهواره‌ای ایران را پوششی برای آزمایش‌های موشکی خوانده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
اخبار
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید