فرانسه خواستار جمع بندی مذاکرات وین در این هفته شد

۱۴۰۰/۱۲/۹

وزارت خارجه فرانسه خواستار جمع‌بندی مذاکرات وین شد و سخنگوی هیات رییسه مجلس هم اعلام کرد نیاز به تصویب توافق احتمالی در مجلس نیست.

آن کلر لژاندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، تاکید کرد که «واقعا فوریت حیاتی برای پایان دادن به مذاکرات در این هفته وجود دارد.»

ساعاتی پیش از این سخنان، علی باقری، رییس هیات مذاکره اتمی ایران، که چهارشنبه شب برای سفری کوتاه راهی تهران شده بود، به وین بازگشت.

در همین حال سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که آمریکا هنوز در مورد سه موضوع اصلی خود در مذاکرات وین تصمیم نگرفته است.

ایران اینترنشنال روز شنبه هفتم اسفند در خبری اختصاصی اعلام کرده بود که مقام‌های جمهوری اسلامی لغو همه تحریم‌ها، ارائه ضمانت‌های معتبر و مختومه شدن پرونده اماکن هسته‌ای اعلام نشده به آژانس بین المللی انرژی اتمی را خواستار شده‌اند.

یک روز پیش از این گزارش نیز، سخنگوی وزارت خارجه ایران خواستار مختومه شدن پرونده اماکن هسته‌ای اعلام نشده به آژانس بین المللی انرژی اتمی شد و احمد علی‌بیگی، نماینده مجلس، به نقل از رییس مجلس، دادن تضمین اقتصادی را یکی از خواسته‌های ایران ذکر کرد.

دیپلمات‌های غربی پیش از این نیز چندین بار از ضرورت حصول فوری توافق یا پایان بدون نتیجه مذاکرات سخن گفته بودند.

در همین حال ایران اینترنشنال روز شنبه شنبه هفتم اسفند به نقل از منبعی در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرده بود آمریکا برای ارائه پاسخ نهایی تهران به پیشنهادات طرف غربی در مذاکرات وین ضرب الاجل فوری تعیین کرده است.

قرار است حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران، روز دوشنبه در جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران درباره مذاکرات وین گزارش دهد.

مرور مطبوعات
چشم‌انداز
اخبار

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید