برادر حسین رونقی اعلام کرد این فعال حقوق بشر از روز بازداشت خود اعتصاب غذا کرده است

۱۴۰۰/۱۲/۸

حسن رونقی، برادر حسین رونقی، فعال حقوق بشر که در بازداشت است، در توییتی نوشت او با خانواده‌اش تماس گرفته است. او افزود رونقی از روز ربوده شدن اعتصاب غذای خشک کرده و حالش چندان مساعد نیست.

حسن رونقی روز یکشنبه هشتم اسفند در توییترش نوشت به برادرش گفته اعتصابش را بشکند چون برایش خطرناک است اما جواب حسین رونقی «فقط سکوت» بوده است. او هشدار داد: «یعنی اعتصابش را نمی‌شکند تا زمان آزادی.»

برادر این فعال سیاسی زندانی پیشتر گفته بود حسین رونقی از بیماری کلیه، ریوی، پروستات، غلظت خون و ناراحتی گوارشی رنج می‌برد و تحت درمان است و همه این‌ها نیز به خاطر شرایط و شکنجه سال‌ها زندان است.

او با هشدار درباره جان برادرش نوشته بود: «حالا نیز حسین یک غده در گلو دارد که هر چه زودتر باید عمل جراحی شود .جان حسین در خطر است آزادش کنید.»

شامگاه شنبه نیز جمع زیادی از کاربران در رسانه‌های اجتماعی با هشتگ «#حسین_رونقی» و «#ReleaseRonaghi » درباره وضعیت سلامتی او ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی‌اش شدند.

حسین رونقی، کنشگر آزادی اینترنت، روز چهارم اسفند بازداشت شد.

رونقی به تازگی در مصاحبه با نشریه بیلد آلمان گفته بود که در زندان اوین شکنجه شده و یک کلیه‌‌اش را از دست داد و هنوز از آثار شکنجه رنج می‌برد، اما «خوبی‌اش این است که هنوز زنده‌ام و می‌توانم به فعالیت خود ادامه دهم.»

او افزوده بود: «وضعیت بی‌رحمانه‌ای بود، من بیمار بودم و هیچ مراقبت پزشکی دریافت نکردم. برادرم را هم دستگیر و جلوی چشمانم به طرز فجیعی شکنجه کردند. حالا با یک کلیه زندگی می‌کنم و خیلی چیزها را از دست داده‌ام، اما شجاعتم را نه.»

حسین رونقی ملکی سال ۸۸ بازداشت شد و به اتهام عضویت در شبکه ایران‌پراکسی و توهین به رهبر جمهوری اسلامی و دیگر مقامات به ۱۵ سال زندان محکوم شد. او سال ۹۵ با وثیقه ۳۰۰ میلیونی آزاد شد.

رونقی در یادداشتی در روزنامه وال استریت ژورنال از رویکرد رسانه‌های غربی در خصوص تحولات ایران انتقاد کرده و نوشته بود: «ما قربانی تلاش سیستماتیک و عامدانه جمهوری‌ اسلامی برای دستکاری افکار جهانی از طریق توجیه‌گران در رسانه‌های خارجی هستیم.»


پربیننده‌ترین‌ها

۲۴ با فرداد فرحزاد
جهان‌نما
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید