زلنسکی خواستار مذاکره با پوتین شد؛ کرملین برای مذاکره هیات‌ها در بلاروس اعلام آمادگی کرد

۱۴۰۰/۱۲/۶

در حالی که ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین، خواستار مذاکره با پوتین شده، سخنگوی کرملین از آمادگی برای مذاکره هیات‌های دو کشور در مینسک، پایتخت بلاروس، خبر داده است.

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین، ضمن انتقاد از نحوه مواجهه اروپا با حمله روسیه به این کشور، بار دیگر خواستار مذاکره با پوتین شد.

با این حال  دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، گفت که روسیه آماده اعزام هیاتی از مقام‌های وزارت دفاع و خارجه به مینسک، پایتخت بلاروس، برای گفت‌وگو با اوکراین است. او تاکید کرد این مذاکرات باید شامل غیرنظامی کردن اوکراین باشد.

پسکوف پیش از این اظهار نظر گفته بود که به تمایل ولودیمیر زلنسکی برای گفت‌وگو درباره تعهد احتمالی اوکراین به بی‌طرفی توجه کرده اما نمی‌تواند درباره مذاکرات احتمالی بین رهبران دو کشور چیزی بگوید.

او تاکید کرده بود که انتظارات مسکو از اوکراین تغییری نکرده است. روسیه از اوکراین خواسته بود تعهد دهد به ناتو نمی‌پیوندد و اجازه نمی‌دهد نیروهای این پیمان تسلیحات خود را در اوکراین مستقر کنند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه  نیز شرط مذاکره با اوکراین را تسلیم کامل ارتش این کشور ذکر کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین، همچنین حمله به اوکراین را « تکرار جنگ جهانی دوم» و جنگ علیه یکپارچگی اروپا خواند و از اروپا خواست در اعمال تحریم‌ها علیه مسکو سریع‌تر و قوی‌تر عمل کند.

اتحادیه اروپا اعلام کرده پس از نشست روز پنجشنبه خود، سومین بسته تحریمی جدید علیه روسیه را در دست بررسی دارد که بخش های انرژی و مالی این کشور را بیشتر هدف قرار خواهد گرفت.

با این حال برخی از سیاستمداران احزاب اپوزیسیون در اروپا این تحریم‌ها را کافی ندانسته و به خصوص از مخالفت آلمان با تحریم سوئیفت انتقاد کرده‌اند.

سخنگوی دولت آلمان اعلام کرده قطع دسترسی روسیه به سوئیفت از نظر فنی دشوار خواهد بود و تاثیر زیادی بر معاملات آلمان و تجارت آلمان در روسیه خواهد داشت.

گزارش‌ها از درگیری نیروهای اوکراین با تانک های روسیه در شهرهای نزدیک پایتخت اوکراین حکایت دارد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرده نیروهای این کشور فرودگاه استراتژیک هاستومل را در خارج از کی‌یف تصرف کرده‌اند و اوکراین نیز از اعزام نیروهای روسیه از طریق فرودگاه بلاروس به این فرودگاه خبر داده است.

تازه‌ترین خبرها

اخبار
چشم‌انداز
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید