نماینده مجلس: توافق ایران و چین نیاز به تصویب در مجلس ندارد

۱۴۰۰/۱۱/۸

دو روز پس از آنکه رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به انتقادها گفته بود از نظر حقوقی قراردادی با چین بسته نشده، یک نماینده مجلس گفت این توافق یک قرارداد لازم‌الاجرا نیست و نیازی به تصویب در مجلس ندارد.

عباس‌ گلرو، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، روز جمعه به خبرگزاری تسنیم گفت توافق ۲۵ ساله بین ایران و چین تنها یک تفاهم‌نامه و «چارچوب همکاری مشترک» است و تاکنون موافقت‌نامه یا قرارداد لازم‌الاجرایی بین دو کشور منعقد نشده است.

به گفته گلرو، برای لازم الاجرا شدن این تفاهم‌نامه‌ها باید موافقت‌نامه‌هایی در حوزه‌های تخصصی تدوین شود و در یک فرایند حقوقی در مجالس دو کشور به تصویب برسد.

برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی از اینکه از مفاد این توافق اطلاع ندارند انتقاد کرده‌اند. از جمله معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار، روز ششم بهمن در نطق خود نسبت به «اعتماد بی حد و حصر» به چین و روسیه هشدار داد و از دولت خواست تا مجلس را از مفاد تفاهم‌نامه ۲۵ ساله با چین مطلع کند.

در همان روز محمدباقر قالیباف، رییس مجلس، در پاسخ به انتقادها گفت: «از نظر حقوقی قراردادی بسته نشده است.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، روز ۲۵ دی در سفر به پکن از آغاز مرحله اجرایی تفاهم همکاری‌های ۲۵ ساله دو کشور خبر داد و دولت چین نیز این موضوع را تایید کرد.

توافق ۲۵ ساله ایران و چین هفتم فروردین در مراسمی در تهران به امضای محمدجواد ظریف و وانگ ئی، وزیران خارجه وقت دو کشور، رسید.

سرانجام، قانون
امروز
نگاه روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید