چند شبکه رادیو و تلویزیونی در ایران هک شد و صدا و تصویر رهبران مجاهدین خلق از آنها پخش شد

۱۴۰۰/۱۱/۷

عصر روز پنجشنبه چند شبکه رادیویی و تلویزیونی، از جمله شبکه اول تلویزیون جمهوری اسلامی، رادیو پیام، رادیو جوان و رادیو قرآن، هک شد و حدود ۱۰ ثانیه تصاویر مسعود و مریم رجوی، رهبران سازمان مجاهدین خلق و چند شعار از آنها پخش شد.

اخبار رسیده از داخل سازمان صداوسیما به ایران‌اینترنشنال حاکی است در پی پخش تصاویر رهبران سازمان مجاهدین خلق از چند شبکه تلویزیونی جمهوری اسلامی، ناظر پخش تبلیغات، کارگردان پخش و تعدادی از عوامل تولید از سوی نیروهای امنیتی قرنطینه شده‌اند و بازجویی از آنان آغاز شده است.

خبرگزاری صداوسیما به نقل از مسئولان فنی این سازمان نوشت که احتمالا سِرور مورد حمله هکری قرار گرفته است. رضا علی‌دادی، معاون فنی سازمان صداوسیما، نیز به تلویزیون جمهوری اسلامی گفت: «همکاران ما در حال بررسی هستند؛ این اقدام کار فوق العاده پیچیده‌ای است و تنها صاحبان این تکنولوژی می‌توانند از بک‌دورها و امکاناتی که از قبل روی سیستم‌ها در نظر گرفته‌اند بهره برداری کنند و صدمه بزنند.»

در ۱۰ ثانیه‌ای که این شبکه‌های رادیو تلویزیونی هک شد، شعار «درود بر رجوی، مرگ بر خامنه‌ای» و همچنین چند ثانیه از سخنرانی مسعود رجوی نیز پخش شد.

شاهین قبادی، سخنگوی سازمان مجاهدین خلق در پاریس با اشاره به اینکه آنها هم تازه از این خبر مطلع شده‌اند، به ایران‌اینترنشنال گفت: «آن طور که به اطلاع ما رسیده پخش تصاویر و شعار حداقل در هفت شبکه، یعنی شبکه یک، شبکه سه، شبکه العالم، رادیو پیام، رادیو قرآن، رادیو اقتصاد، و رادیو جوان، رخ داده و فعالیت شمار دیگری هم مختل شده است.»

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران هم درباره هک شبکه‌های صدا و سیما نوشت: «با توجه به اینکه پخش شبکه‌ها از طریق و در بستر اینترنت صورت نمی‌گیرد، باید در کنار سایر احتمالات، مساله امکان نفوذ عنصر انسانی را نیز در نظر گرفت.»

در سالیان اخیر هک شدن وبسایت‌های حکومتی ایران افزایش یافته است. گسترده‌ترین مورد نیز هک شدن سامانه سوخت در چهارم آبان امسال بود.

در شهریورماه نیز یک گروه هکری به نام «عدالت علی» تصاویری از دوربین‌های امنیتی زندان اوین را منتشر کرد.

پیش از آن نیز «گروه تپندگان» خرداد سال ۹۷ نمایشگر‌های فرودگاه‌های مشهد و تبریز را هک کرد و پیام‌هایی در حمایت از تظاهرات ضد حکومتی روی نمایشگرها درج کرد.

خلاصه خبرها
مستند - شراب و جنگ
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید