هشدار غرب درباره تحریم پوتین همزمان با رزمایش روسیه در مرز اوکراین

۱۴۰۰/۱۱/۶

همزمان با آغاز رزمایش نظامی روسیه در مرزهای اوکراین، لیز تراس،‌ وزیر خارجه بریتانیا، گفت احتمال دارد کشورش در صورت حمله روسیه به اوکراین شخص ولادیمیر پوتین را نیز تحریم کند.

تراس روز چهارشنبه ششم بهمن‌ماه در پاسخ به سوالی درباره تحریم‌ احتمالی علیه رییس‌ جمهوری روسیه اعلام کرد که کشورش هیچ گزینه‌ای را در این زمینه رد نمی‌کند.

وزیر خارجه بریتانیا افزود: «ما قوانین جدیدی را ارائه خواهیم کرد تا نظام تحریم‌های خود را سخت‌تر کنیم که بتوانیم شرکت‌ها و افراد بیشتری را در روسیه هدف قرار دهیم.»

تراس همچنین اشاره کرد که بریتانیا به اوکراین تسلیحات دفاعی می‌دهد.

پیش از او نیز جو بایدن،‌ رییس‌ جمهوری آمریکا، گفته بود در صورت حمله روسیه به اوکراین تحریم‌هایی علیه پوتین را در نظر خواهد گرفت.

کرملین در واکنش به این اظهارات گفت هر اقدامی برای تحریم شخص ولادیمیر پوتین از نظر سیاسی مخرب خواهد بود اما دردناک نیست.

بایدن اشاره کرد که رهبران کشورهای غربی آمادگی نظامی خود را افزایش داده‌اند و برنامه‌هایی برای محافظت از اروپا در برابر شوک احتمالی در عرضه انرژی دارند.

امانوئل ماکرون، رییس‌جمهور فرانسه هم هشدار داد که روسیه در صورت حمله به اوکراین باید هزینه بالایی برای آن پرداخت کند.

واکنش کشورهای اروپایی و آمریکا به احتمال حمله نظامی روسیه در حالی است که این کشور بیش از ۱۰۰ هزار سرباز در اطراف اوکراین مستقر کرده است.

با این حال، مقام‌های روسیه بارها گفته‌اند که قصد ندارد به اوکراین حمله کنند و روسیه می‌تواند در هر کجا که بخواهد در خاک خود نیرو مستقر کند و غرب درگیر «روسیه‌هراسی» است.

روز سه‌شنبه روسیه مانورهای نظامی جدیدی را در مرز اوکراین آغاز کرد و هزاران سرباز خود را نیز به حالت آماده‌باش در آورد.

بنا بر اعلام روسیه، این رزمایش شامل تمرینات شلیک رزمی با جت‌های جنگنده، بمب‌افکن، سیستم‌های ضدهوایی و کشتی‌ های ناوگان دریای سیاه و خزر است.

پنتاگون هم اخیرا اعلام کرد که آمریکا هشت هزار و ۵۰۰ سرباز خود را برای حمله احتمالی روسیه به اوکراین و صدمات آن به منافع ایالات متحده و متحدانش در حالت آماده‌باش قرار داده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با ابراز همبستگی با اوکراین، از روسیه خواسته مسیر کاهش تنش‌ها را در پیش گیرد. او گفته است ارسال محموله جدید کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین، توان دفاعی این کشور را در برابر «تجاوز روسیه» تقویت می‌کند.

آمریکا همچنین قصد دارد در صورتی که روسیه بخواهد منابع گاز و نفت خام خود را به دلیل ادامه تنش‌ها بر سر مساله اوکراین قطع کند، منابع سوخت جایگزینی برای اروپا در نظر بگیرد.

پربیننده‌ترین‌ها

هت‌تریک با مزدک میرزایی
۲۴ با فرداد فرحزاد
سرانجام، قانون

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید