سخنگوی دولت رئیسی: توافق موقت اتمی در دستور کار ایران نیست

۱۴۰۰/۱۱/۵

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی درباره مذاکرات احیای برجام که در وین در حال برگزاری است، گفت موضوع توافق موقت در دستور کار جمهوری اسلامی نیست.

بهادری جهرمی روز سه‌شنبه پنجم بهمن در یک نشست خبری گفت همانطور که بارها اعلام شده موضوع توافق موقت در دستور کار جمهوری اسلامی نیست و تیم مذاکره‌کننده متمرکز بر رفع تحریم‌ها «به صورت پایدار و مطمئن» است.

او با اشاره به سفر اخیر رئیسی به مسکو اضافه کرد: «در سفر روسیه بحثی پیرامون قرارداد موقت نشده است. در این سفر بر بازگشت همه طرف‌ها به برجام و لغو موثر کلیه تحریم‌ها تاکید شده است.»

پیشتر منابع نزدیک به ایران خبر دادند که تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی در وین، پیشنهاد روسیه برای توافق موقت را رد کرده است.

پیش از آن، ان‌بی‌سی نیوز به نقل از چندین منبع آگاه آمریکایی گزارش داد که روسیه در هفته‌های اخیر به ایران یک توافق موقت را پیشنهاد داده که بر مبنای آن در ازای اعمال برخی محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران، برخی تحریم‌های جمهوری اسلامی کاهش یابد.

طبق این گزارش، آمریکا از این پیشنهاد باخبر بوده است.

اما مایکل مکال، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، در واکنش به گزارش‌ها درباره طرح توافق موقت در وین به سایت واشینگتن فری‌بیکن گفت که دولت بایدن کنگره آمریکا را از جزییات «توافق محرمانه» با ایران مطلع نکرده است.

سخنگوی دولت رئیسی همچنین درباره فروش نفت در شرایط کنونی گفت: «در شرایط جنگ اقتصادی جزئیات فروش قابل انتشار نیست، اما تاکید می‌کنم دولت اجازه نداده و نخواهد داد تحریم‌ها مانع فروش نفت شود.»

او تاکید کرد: «آمار فروش نفت و بازگشت ارز قابل قبول است. سامانه نیما هم وجود دارد و به راحتی می‌توان بازگشت ارز را مشاهده کرد.»

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داده چین در سال ۲۰۲۱، خرید نفت ارزان از کشورهای تحت تحریم آمریکا یعنی ایران و ونزوئلا را نسبت به سال قبل دو برابر کرده است.

بنابر این گزارش، واردات نفت چین از این دو کشور با رسیدن به ۳۲۴ میلیون بشکه، به بیشترین میزان در سه سال اخیر رسیده است.

خلاصه خبرها
خبر ورزشی
انسان، زمین، فردا

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید