منبع آگاه به ایران اینترنشنال: فعلا احتمال مذاکره مستقیم ایران و آمریکا بسیار کم است

۱۴۰۰/۱۱/۵

یک منبع آگاه غربی به ایران اینترنشنال گفت که احتمال انجام گفت‌وگوهای مستقیم میان نمایندگان ایران و آمریکا در وین در شرایط کنونی بسیار کم است.

با این حال این منبع آگاه غربی که نخواست نامش فاش شود، درباره اظهارات حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران مبنی بر مد نظر قرار گرفتن مذاکرات مستقیم با آمریکا از سوی جمهوری اسلامی، افزود: «این اظهارات اگر رویکرد جدید مقامات ایرانی باشد می‌تواند زمینه‌ساز مذاکرات مستقیم میان ایران و‌ آمریکا در صورت لزوم باشد.»

او درباره خروج سه عضو از تیم مذاکره‌کننده آمریکا در وین نیز گفت که این خروج الزاما به معنی تغییر رویکرد واشینگتن برای مذاکره مستقیم با تهران نیست.

منابع نزدیک به تیم مذاکره‌کننده آمریکا از تغییراتی در این تیم خبر دادند و گفتند که بعد از ریچارد نفیو، معاون نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، دو نفر دیگر نیز در اعتراض به مماشات‌ رابرت مالی در قبال ایران از تیم مذاکره‌کننده آمریکا در وین جدا شده‌اند.

پیشتر رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، از کندی مذاکرات به دلیل غیرمستقیم بودن تماس‌ها میان ایران و آمریکا انتقاد کرده بود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز روز دوشنبه اعلام کرد این کشور برای دیدار مستقیم و فوری با ایران درباره برنامه هسته‌ای آماده‌ است و آن را «بسیار سازنده‌تر» می‌داند.

در حالی است که تهران تاکنون هرگونه مذاکرات مستقیم با نمایندگان آمریکا در وین را به دلیل خروج آمریکا از برجام رد کرده بود، روز دوشنبه وزیر خارجه ایران گفت در صورت لزوم جمهوری اسلامی می‌تواند با آمریکا مذاکره مستقیم داشته باشد.

او گفت: «اگر در روند مذاکرات، به مرحله‌ای برسیم که رسیدن به یک توافق خوب و با تضمین بالا، لازمه‌اش این باشد که سطحی از گفت‌وگو را با آمریکایی‌ها داشته باشیم، این را هم در برنامه کاری که در مذاکرات برای رفع تحریم‌ها خواهیم داشت، نادیده نخواهیم گرفت.»

اما علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی روز سه‌شنبه در توییتی نوشت: «تاکنون ارتباط با هیات آمریکایی حاضر در وین با مبادله نوشتار غیر رسمی انجام شده و نیازی به بیش از این نیز نبوده و نخواهد بود.»

او در توییتش ادامه داد: «این روش ارتباطی تنها زمانی با روش‌های دیگر جایگزین می‌شود که توافق خوب در دسترس باشد.»

مذاکرات وین درباره احیای برجام در حالی پیگیری می‌شود که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره فرصت باقی‌مانده برای این مذاکرات گفته است: «با سرعت کنونی پیشرفت‌های هسته‌ای ایران، ما تقریبا دیگر زمانی نداریم.»

گفت‌وگوی ویژه
چهره‌ها - سوئیس
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید