دومین روز نشست اسلو؛ طالبان با نمایندگان اروپایی و آمریکایی دیدار می‌کنند

۱۴۰۰/۱۱/۴

در دومین روز نشست اسلو، اعضای هیات طالبان با مقام‌‌ها و نمایندگان اروپایی و آمریکایی دیدار و گفت‌وگو می‌کنند. این نخستین دیدار طالبان با مقام‌های غربی در اروپا از زمان رسیدن به قدرت است.

این گفت‌وگوها که تا سه‌شنبه پنجم بهمن ادامه دارد، بر حقوق بشر و بحران انسانی در افغانستان متمرکز است.

این گفت‌وگو‌ها در حالی برگزار می‌شود که در شماری از شهرهای اروپایی اعتراض‌هایی در مخالفت با حضور طالبان در ناروی برگزار شده است. معترضان می‌گویند نباید با این ملاقات‌ها به طالبان پاداش داد.

هنوز جزییات بیشتری از ملاقات روز یکشنبه فعالان حقوق بشر افغانستان با طالبان منتشر نشده است.

به گفته یک منبع داخلی افغانستان اینترنشنال، در آن نشست، هدا خاموش،‌ از فعالان زن که از کابل به اسلو آمده است، پیش از شروع سخنرانی به امیرخان متقی،‌ وزیر خارجه طالبان گفت زنگ بزن به کابل و بگو زن‌ها را آزاد کنند.

انتظار می‌رود نشست روز دوشنبه مهم‌ترین روز گفت‌وگوها باشد. طالبان در نظر دارند از دیپلمات‌های غربی بخواهند پول‌های مسدود شده افغانستان در بانک‌های امریکایی آزاد شود.

نمایندگان امریکا، اتحادیه اروپا، آلمان، بریتانیا، فرانسه و ایتالیا نیز بر تشکیل حکومت فراگیر، رعایت حقوق بشر و آموزش دختران تاکید دارند.

از زمانی که طالبان به قدرت رسیده‌اند بسیاری از زنان خانه‌نشین شده‌اند و در بیشتر ولایت‌ها، به دختران مکتب‌های متوسطه و لیسه اجازه بازگشت به صنف‌ها داده نشده است.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید