وزارت خارجه آمریکا از خانواده‌ دیپلمات‌های این کشور در کی‌یف خواست تا اوکراین را ترک کنند

۱۴۰۰/۱۱/۴

با افزایش تنش‌ در مرزهای روسیه و اوکراین، وزارت خارجه آمریکا از خانواده دیپلمات‌ها و کارکنان غیرضروری سفارت این کشور در کی‌یف خواست تا اوکراین را ترک کنند.

مقام‌های وزارت خارجه آمریکا اعلام کردند که این سفارتخانه همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و این اقدام به منزله کاهش حمایت آمریکا از اوکراین نیست.

وزارت خارجه آمریکا در ادامه، از شهروندان آمریکایی که در اوکراین هستند خواست تا با استفاده از پروازهای تجاری اقدام به ترک این کشور کنند.

این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه نیز به شهروندان این کشور توصیه کرد تا از سفر به روسیه خودداری کنند.

پیش‌تر الکسی رزنیکوف،‌ وزیر دفاع اوکراین از دریافت دومین محموله کمک‌های نظامی آمریکا شامل ۸۰ تن سلاح جهت تقویت توان دفاعی اوکراین خبر داده بود.

از سوی دیگر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز ضمن هشدار در مورد احتمال حمله نظامی روسیه به اوکراین گفت: اگر یک نیروی اضافی روس با روشی تهاجمی وارد خاک اوکراین شود منجر به واکنش شدید آمریکا و متحدانش خواهد شد.

او تاکید کرده بود که ایالات متحده در پی یک راه‌ حل دیپلماتیک است.

همزمان، مقام‌های نظامی آمریکایی نیز اعلام کردند در صورت تایید جو بایدن، ایالات متحده بخشی از نیروهای نظامی خود را از آمریکا و بخشی را از نقاط دیگر اروپا به کشورهای آسیب‌پذیر عضو ناتو در شرق اروپا اعزام خواهد کرد.

این مقام‌ها از جزئیات تقویت نیروهای زمینی توضیحاتی ارائه نکردند.

بنابر اعلام وزارت دفاع لهستان در حال حاضر حدود چهار هزار نیروی آمریکایی و هزار نفر از نیروهای ناتو در این کشور مستقر شده‌اند.

نگاه روز
جهان‌نما
خبر ۵ عصر

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید