آمریکا خواستار استفاده روسیه از نفوذش بر ایران برای احیای برجام شد

۱۴۰۰/۱۱/۱

وزیر خارجه آمریکا پس از دیدار با همتای روس خود گفت که از روسیه خواسته با استفاده از نفوذش بر ایران، مقام‌های جمهوری اسلامی را از فوریت موضوع احیای برجام آگاه کند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، گفت که او در دیدار روز جمعه با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، درباره ایران گفت‌وگو کرده و هشدار داده که فرصت کوتاهی برای به نتیجه رساندن مذاکرات احیای برجام باقی مانده است.

بلینکن به خبرنگاران گفت برجام نمونه‌ای است که مسکو و واشینگتن چگونه می‌توانند در مورد مسائل امنیتی با یکدیگر همکاری کنند. او گفت که از روسیه خواسته از نفوذ و روابط خود با ایران برای آگاه کردن مقام‌های جمهوری اسلامی از فوریت احیای برجام استفاده کند.

او با بیان اینکه مذکرات وین به لحظات «تعیین‌کننده‌ای» رسیده است، افزود که هنوز «پنجره کوچکی» برای احیای برجام وجود دارد اما هشدار داد که در صورت عدم دستیابی به توافق جدید طی هفته‌های آینده، ادامه پیشرفت‌های هسته‌ای ایران هرگونه بازگشت به برجام را خنثی می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «اگر توافق در چند هفته آینده حاصل نشود، پیشرفت‌های هسته‌ای ایران بازگشت به برجام را غیرممکن می‌کنند. اما در حال حاضر، هنوز فرصت کوتاهی وجود دارد تا مذاکرات را به نتیجه موفقیت‌آمیز برسانیم و به نگرانی‌های باقی‌مانده همه طرف‌ها رسیدگی کنیم.»

همزمان، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در حساب توییتری خود نوشت که در دیدار با وزیر خارجه روسیه درباره تسریع در ساخت نیروگاه‌های جدید اتمی در ایران گفت‌وگو کرده است.

سازمان انرژی اتمی ایران روز جمعه اعلام کرد که ساخت واحدهای دوم و سوم نیروگاه اتمی بوشهر توسط روسیه، در جهت برنامه ایران برای تولید حداقل ۱۰ هزار مگاوات برق با استفاده از انرژی هسته‌ای در جریان است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی انرژی اتمی ایران، گفت: «فرآیند اجرای این پروژه علی‌رغم تاخیر در پرداخت‌های مالی بر اساس برنامه و تقریبا بدون تاخیر در حال انجام است.»

بر اساس گزارش رسانه‌ها، ایران دست‌کم ۵۰۰ میلیون دلار بابت پروژه نیروگاه اتمی بوشهر به روسیه بدهکار است و تحریم‌های آمریکا را عامل تاخیر در پرداخت این بدهی می‌داند.

تازه‌ترین خبرها

خلاصه خبرها
چشم‌انداز
سرانجام، قانون

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید