رویترز: چین اخیرا چهار میلیون بشکه نفت ایران را به ذخایر نفت استراتژیک خود اضافه کرد

۱۴۰۰/۱۰/۳۰

به گزارش خبرگزاری رویترز، چین در هفته‌های اخیر نزدیک به چهار میلیون بشکه نفت ایران را در ذخایر نفت استراتژیک خود در بندر ژان‌ژیانگ، در جنوب این کشور، تخلیه کرده است.

رویترز روز پنجشنبه ۳۰ دی‌ماه به نقل از یک مدیر بازرگانی گزارش داد تازه‌ترین محموله‌ای که گمرک چین درباره واردات نفت از ایران درج کرده در واقع در ذخایر استراتژیک خود در بندر ژان‌ژیانگ تخلیه شد؛ به نوشته رویترز، اطلاعات رهگیری کشتی‌ها نیز از تخلیه محموله دیگری از نفت ایران در همین ذخایر حکایت دارد.

چین در سال‌های اخیر یکی از مشتریان عمده نفت ایران محسوب می‌شده است اما اطلاعات این خریدها، به دلیل نگرانی خریداران از تحریم‌های آمریکا، طی یک سال گذشته در وبسایت گمرک چین ثبت نمی‌شد.

با این حال گمرک چین روز پنجشنبه، پس از یک سال، اطلاعات مربوط به واردات نفت خام از ایران را منتشر کرد و به ورود ۱.۹ میلیون بشکه نفت خام ایران در ماه دسامبر، ماه گذشته میلادی، اشاره کرد.

پیش از آن آخرین اطلاعات مربوط به واردات نفت از ایران مربوط به دسامبر ۲۰۲۰ بود که مقدار آن دو برابر محموله جدید بود.

تیلاک دوشی، مدیر شرکت مشاوره دوشی در سنگاپور، به رویترز گفت محموله جدید همان محموله‌ای بود که در روزهای پایانی دسامبر در ذخایر استراتژیک چین تخلیه شد. او افزوده است: «گزارش‌هایی درباره واردات نفت از ایران به چین منتشر می‌شد اما به نوعی همه سکوت می‌کردند. الان فکر می‌کنم چینی‌ها دارند آشکارا واکنش آمریکا را تست می‌کنند.»

به نوشته رویترز، چندی پیش نیز وبسایت وُرتکسا که اطلاعات رهگیری کشتی‌ها را ارائه می‌کند خبر داد محموله دیگری تقریبا معادل همین مقدار (دو میلیون بشکه) نفت وارداتی از ایران در ذخایر استراتژیک ژان‌ژیانگ تخلیه شده است.

این اقدام چین همزمان با ادامه مذاکرات وین برای احیای برجام صورت گرفته است.

از سوی دیگر و در راستای برنامه‌ای که آمریکا با مصرف‌کنندگان بزرگ نفت هماهنگ کرده است، چین هفته گذشته اعلام کرد از اول فوریه مقادیری از ذخایر استراتژیک خود را برای کنترل قیمت نفت آزاد خواهد کرد.

خلاصه خبرها
مستند - راز موفقیت الکس فرگوسن
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید