عضو کمیسیون امنیت ملی: جمهوری اسلامی فعلا علاقه‌ای به انتشار جزئیات توافق با چین ندارد

۱۴۰۰/۱۰/۲۹

مجتبی ذوالنوری، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، درباره توافق ۲۵ ساله ایران و چین گفت در حال حاضر جمهوری اسلامی علاقه‌‌ای به بیان جزئیات این توافق ندارد.

ذوالنوری روز چهارشنبه ۲۹ دی در این زمینه به وب‌سایت دیده‌بان ایران گفت: «در خود تفاهم‌نامه این سانسورها لحاظ شده است که چه چیزی چه زمانی رسانه‌ای شود.»

او افزود: «در این‌گونه توافق نامه‌ها معمولا اینکه چقدر اطلاعات به بیرون درز پیدا کند، طرفین تصمیم می‌گیرند. فعلا جمهوری اسلامی علاقه‌ای به بیان جزئیات ندارد.»

در حالی که در سفر امیرعبداللهیان به پکن، دو کشور از آغاز اجرای توافق ۲۵ ساله ایران و چین خبر دادند، این نماینده مجلس گفت: «این توافق یک تفاهم‌نامه کلی و نقشه راه است و هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.»

او تاکید کرد: «منظور آقای امیرعبداللهیان از اجرای شدن توافق میان ایران چین همان قراردادهای جزئی است. ما صدها قرارداد با چین داریم و منظور وزیر امور خارجه هم همین قراردادها بوده است نه توافق ۲۵ ساله.»

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت براساس این توافق‌نامه، ۴۰۰ الی ۵۰۰ میلیارد دلار چینی‌ها در ایران سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

بر اساس سندی که ایران‌اینترنشنال پیش از این منتشر کرده، این قرارداد مواردی چون تضمین خرید نفت ایران از سوی چین در قبال حضور این کشور در ایران، توسعه بنادر و جزایر، همکاری در ساخت پیام رسان‌های اجتماعی و تامین تجهیزات نظامی و پیشبرد صنایع نظامی را شامل می‌شود.

این توافق با واکنش‌های گسترده‌ای همراه بود اما مقام‌های جمهوری اسلامی از انتشار متن کامل و پیوست‌های آن خودداری کردند.

جمهوری اسلامی امیدوار است توافق مشابهی را با روسیه امضا کند، ولی ذوالنوری گفت چنین توافقی در سفر کنونی ابراهیم رئیسی به مسکو امضا نخواهد شد.

خبر ورزشی
اخبار
بررسی بازارها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید