دادگاه یکی از متهمان به جاسوسی برای ایران در اسرائیل برگزار شد

۱۴۰۰/۱۰/۲۸

جلسه رسیدگی به پرونده یکی از پنج ایرانی‌تبار اسرائیلی متهم به همکاری با یک جاسوس جمهوری اسلامی برای تصمیم‌گیری درباره تمدید بازداشت او در دادگاه محلی اورشلیم برگزار شد اما این متهم که با نام «‌متهم شماره ۴» معرفی شده به دلیل ابتلا به کرونا نتوانست در دادگاه حضور پیدا کند.

اشکان صفائی خبرنگار ایران اینترنشنال از محل دادگاه گفت که جلسه بعدی رسیدگی به پرونده او روز پنجشنبه ۳۰ دی‌ماه برگزار خواهد شد.

روز چهارشنبه ۲۲ دی سازمان امنیتی داخلی اسرائیل اعلام کرد یک مامور ایرانی که خود را به عنوان یک یهودی ساکن ایران معرفی کرده بود، پنج اسرائیلی را از طریق رسانه‌های اجتماعی متقاعد کرده تا اطلاعاتی شامل عکس‌هایی از یک دفتر نمایندگی آمریکا را برای او جمع‌آوری کنند.

شاباک با انتشار بیانیه‌ای نوشت این افراد در یک ماه گذشته در دادگاه اورشلیم به دلیل تماس با مردی که خود را «رامبد نامدار» در فیس‌بوک معرفی می‌کرد و از طریق واتس‌آپ با آنان چت می‌کرد، به «جنایات خطیر» متهم شدند.

وکیل «‌متهم شماره ۴» این پرونده به ایران اینترنشنال گفت که موکلش او بر خلاف سایر متهمان پولی از جاسوس جمهوری اسلامی دریافت نکرده است. او افزود که موکلش چون در رسانه‌های فارسی‌زبان داخل اسرائیل کار می‌کرده، وقتی به عامل دستگاه اطلاعاتی شک کرده، سعی کرده اطلاعاتی از او درباره ایران بگیرد تا در رسانه‌اش منتشر کند و در برابر آن اطلاعاتی غیرواقعی از اسرائیل به او داده است.

بیانیه ایران اینترنشنال درباره عملیات وزارت اطلاعات ایران برای جاسوسی از دفترش

در پی انتشار خبر بازداشت پنج نفر به اتهام همکاری با یک جاسوس جمهوری اسلامی، ایران اینترنشنال هم در بیانیه‌ای اعلام کرد طبق اطلاعاتی که در اختیارش قرار گرفته، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به طور سازمان‌یافته دفتر این شبکه در اسرائیل را هدف فعالیت‌های جاسوسی قرار داده است.

ایران اینترنشنال ضمن محکوم کردن این اقدام در بیانیه‌اش نوشت این نخستین بار نیست که دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی با هدف محدود کردن حق آزادی بیان و جلوگیری از رسیدن اطلاعات به مردم ایران، تلویزیون ایران‌اینترنشنال و خبرنگارانش را هدف قرار می‌دهند.

در اقدام اخیر، دستگاه جاسوسی جمهوری اسلامی کوشیده است با هدف قرار دادن بابک اسحاقی، خبرنگار ایران‌ اینترنشنال در اورشلیم، امنیت او و دیگر اعضای تیم ایران‌اینترنشنال را به خطر بیاندازد. بنا بر اطلاعات منتشر شده، وزارت اطلاعات ایران از یکی از مامورانش خواسته تا با راه پیدا کردن به دفتر ایران‌ اینترنشنال، دستگاه‌های امنیتی را در جریان جزییاتی قرار دهد که جان کارکنان این شبکه در اسرائیل را تهدید می‌کند.

خلاصه خبرها
خبر ورزشی
تاریخ شفاهی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید