چهارمین آزمایش موشکی کره شمالی در کمتر از سه هفته

۱۴۰۰/۱۰/۲۷

ارتش کره جنوبی اعلام کرد که کره شمالی روز دوشنبه به وقت محلی دو موشک را از فرودگاه پیونگ یانگ به سمت دریای شرقی شلیک کرد. همزمان گارد ساحلی ژاپن نیز اعلام کرد که پرتابه شلیک شده از کره شمالی یک موشک بالستیک بوده است.

ستاد فرماندهی ارتش کره جنوبی در بیانیه‌ای گفت که صبح دوشنبه به وقت محلی دو پرتابه شلیک شده از فرودگاه پایتخت کره شمالی را شناسایی کرده است.

ارتش کره جنوبی درباره موشک‌های شلیک شده کره شمالی توضیح بیشتری ارائه نکرد اما افزود که در حال حاضر، تحرکات مرتبط با کره شمالی تحت نظر دارد و ردیابی می‌کند و وضعیت آمادگی خود را حفظ می‌کند.

گارد ساحلی ژاپن نیز شلیک یک موشک توسط کره شمالی در روز دوشنبه را تایید کرد و یک مقام دولت ژاپن نیز به خبرگزاری کیودو گفت که پرتابه شلیک شده از کره شمالی احتمالا یک موشک بالستیک بود که خارج از منطقه اقتصادی انحصاری ژاپن سقوط کرد.

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، نیز به دولت این کشور دستور داد تا ضمن ارائه اطلاعات دقیق به مردم، ایمنی کشتی‌ها و هواپیماها را بررسی کند و آماده پاسخگویی به هرگونه تحول غیرمنتظره باشد.

وزیر خارجه ژاپن نیز در توکیو به خبرنگاران گفت که شلیک مکرر موشک‌های بالستیک مشکوک توسط کره شمالی بسیار تاسف‌بار است و افزود که ژاپن در حال بررسی جزییات موشک‌های پرتاب شده اخیر کره شمالی است.

پرتاب دو موشک در صبح روز دوشنبه، چهارمین اقدام کره شمالی در پرتاب و آزمایش موشکی از آغاز سال ۲۰۲۲ است که هنوز فقط هفده روز از آن سپری شده است.

اقدام قبلی کره شمالی در پرتاب موشک دو روز قبل انجام شد و خبرگزاری دولتی کره شمالی آن را «آزمایش یک موشک از خط راه آهن» در جریان یک مانور نظامی در این کشور توصیف کرد و رییس ستاد مشترک ارتش کره‌جنوبی همان روز گفت که در این آزمایش موشکی کره شمالی دو موشک بالستیک کوتاه برد را از سواحل شمال غربی کره‌شمالی به سمت شرق پرتاب کرده است.

در همین حال، خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی صبح دوشنبه گزارش داد که شلیک دو موشک روز دوشنبه از پیونگ یانگ بخشی از اقدامات کره شمالی برای توسعه برنامه موشکی و پرتاب موشک‌ها از سکوهای گوناگون از جمله پرتاب موشک از قطار، شناورهای زیرسطحی و پایگاه‌های زیرزمینی است.

از هنگام آغاز سال نوی میلادی، کره شمالی ابتدا روز ۵ ژانویه، پانزدهم دی ماه، یک موشک شلیک کرد و اعلام کرد که موشک شلیک شده «یک موشک مافوق‌ صوت» بوده که با موفقیت به هدف مورد نظر در فاصله هزار کیلومتری سواحل کره شمالی اصابت کرده است.

با این حال لوکاس تاملینسون، خبرنگار فاکس‌نیوز، در توییتی به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشت موشکی که کره شمالی آزمایش کرد، بر خلاف ادعای مقام‌های پیونگ‌یانگ مافوق صوت نبوده، بلکه موشک بالستیک بوده است.

در همین ارتباط، وزارت خزانه‌داری آمریکا هفته گذشته اعلام کرد ایالات متحده در پی آزمایش‌های موشکی کره‌شمالی، شش شهروند این کشور، یک شهروند روسیه و یک نهاد مسئول تهیه تجهیزات برای برنامه‌های تسلیحاتی کره‌ شمالی‌ را تحریم کرده است.

کره شمالی در مقابل، نسبت به «واکنش شدیدتر و قطعی‌تر» به اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه شش شهروند کره شمالی هشدار داد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز دو روز پیش در تماس با همتای کره جنوبی خود، چانگ ایو یانگ، آزمایش‌های موشکی کره شمالی را محکوم کرد و با همتای خود درباره همکاری‌ برای ایجاد صلح و خلع سلاح هسته‌ای در شبه‌جزیره کره گفت‌وگو کرد.

خلاصه خبرها
مستند - راز موفقیت الکس فرگوسن
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید