وزارت کشور و ستاد کل نیروهای مسلح دلیل صداهای مهیب در غرب ایران را رعد و برق اعلام کردند

۱۴۰۰/۱۰/۲۶

در حالی که معاون استاندار همدان دلیل صداهای مهیب در غرب کشور را اقدامات آموزشی نیروهای مسلح ذکر کرده، معاون وزیر کشور و یک مقام ستاد کل نیروهای مسلح دلیل این صداها را رعد و برق اعلام کردند و قرارگاه پدافند هوایی نیز برگزاری مانور را تکذیب کرد.

پس از گذشت بیش از ۱۲ ساعت از شنیده شدن صدای انفجار‌های مهیب در مناطق متعددی از شهرهای غربی از جمله کرمانشاه، سنندج، همدان، کامیاران، جوانرود، پاوه و ثلاث باباجانی مقامات جمهوری اسلامی سخنان متناقضی در این‌باره بیان کرده‌اند.

از جمله مهدی باب‌الحوائجی، معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان، گفت که این صدا مربوط به استان‌های همجوار و دلیل آن «برخی از اقدامات آموزشی» بوده است.

با این حال ساعاتی بعد قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم الانبیا اعلام کرد که شامگاه شنبه «هیچ گونه رزمایش، تمرین و اقدامات عملیاتی در شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور انجام نشده است.»

مجید میراحمدی، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور، نیز گفت که با بررسی دستگاه‌های امنیتی و انتظامی مشخص شد که صدای شنیده شده در همدان ناشی از رعد و برق بوده و حادثه خاصی رخ نداده است.

در همین حال خبرگزاری تسنیم به نقل از یک «مقام آگاه» در ستاد کل نیروهای مسلح که نام آن ذکر نشده ارتباط این صداها با فعالیت‌های نیروهای مسلح و  تست سامانه‌های پدافندی را رد و اعلام کرد که منبع اصلی صدای رعد و برق بوده است.

این «مقام آگاه» همچنین برخی گمانه زنی‌ها درباره عملیات خرابکارانه و حمله خارجی را تکذیب کرد.

پایگاه خبری صابرین‌نیوز نزدیک به سپاه پاسداران با تایید شنیده شدن این انفجار‌ها دلیل آن را «رزمایش بزرگ پدافند هوایی ایران برای آزمایش سامانه‌های پدافند هوایی جدید» اعلام کرده بود.

محمود عباس‌زاده، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز گفت که تماس‌هایی را با نهادهای ذی‌ربط درباره صدای انفجار در برخی استان‌های غربی داشته اما هنوز دلایل اصلی این موضوع مشخص نشده است.

شنیده‌ شدن صدای انفجار‌های مشکوک در گذشته هم اتفاق افتاده و یکی از آخرین موارد مربوط به ۱۳ آذرماه بود که صدای انفجاری در نزدیکی تاسیسات اتمی نطنز اتفاق افتاد.

فرمانده پدافند هوایی این منطقه بعد از آن حادثه اعلام کرد که «یکی از سامانه‌های موشکی منطقه آزمایش شده و جای هیچ گونه نگرانی نیست.»

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
هت‌تریک با مزدک میرزایی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید