همه‌گیری کرونا پیامدهای منفی متعددی داشت اما پیامدهای مثبت چطور؟ محققان بریتانیایی از یکی از این موارد مثبت پرده برداشته‌اند: مردم با ماسک جراحی بر صورت جذاب‌تر به نظر می‌رسند.

نتایج تحقیق پژوهشگران دانشگاه کاردیف، در ولز، در نشریه «پژوهش شناختی» منتشر شده و روزنامه بریتانیایی گاردین بخش‌هایی از آن را گزارش کرده است.

بر اساس این تحقیق، زنان و مردان، هر دو، اگر ماسکی به صورت داشته باشند که نیمه پایین صورت‌شان را پوشانده باشد جذاب‌تر به نظر می‌آیند.

بنابر این گزارش، این نتیجه حتی برای محققان نیز شگفت‌انگیز بود.

ممکن است به مذاق طبیعت و همچنین تولیدکنندگان ماسک‌های باب روز خوش نیاید، اما این تحقیق نشان می‌دهد که ماسک جراحی یک بار مصرف بیش از همه خوشایندتر و جذاب‌تر است.

مایکل لوییس، از دانشکده روانشناسی دانشگاه کاردیف و متخصص چهره، گفت که نتایج تحقیقات پیش از همه‌گیری کرونا نشان داده بود که زدن ماسک جراحی جذابیت فرد را کاهش می‌دهد، چرا که بیماری و مریضی را به ذهن متبادر می‌کند.

او افزود که تیم محققان تصمیم گرفت دریابد آیا این دیدگاه هنوز پس از ماسک‌ زدن فراگیر برجاست یا نه و تاثیر نوع ماسک بر این نگرش را هم بسنجد.

لوییس گفت پژوهش تیم محققان نشان داد که صورت افراد با زدن ماسک جراحی آبی جذاب‌تر به نظر می‌رسد و این ممکن است به این دلیل باشد که افراد به ماسک جراحی زدن کادر بهداشت و درمان خو گرفته و هم‌اکنون ماسک زدن را با افرادی که در مشاغل مربوط به مراقبت و پزشکی‌ فعالیت می‌کنند مرتبط می‌بینند.

او افزود: در زمانه‌ای که آسیب‌پذیریم ممکن است ماسک زدن را اطمینان‌بخش بدانیم و فردی که آن را به صورت می‌زند حس مثبت‌تری در ما برانگیزد.

بخش نخستین این پژوهش در فوریه ۲۰۲۱ انجام شد و از ۴۳ زن خواسته شد تا از یک تا ده، به جذابیت مردان در تصاویر بدون ماسک، با ماسک پارچه‌ای بدون طرح، ماسک جراحی آبی‌رنگ و همچنین تصاویری که در آن مردان با یک کتاب سیاه ساده نیمه پایین صورتشان را پوشانده بودند امتیاز دهند.

شرکت‌کنندگان گفتند که تصاویر با ماسک پارچه‌ای به‌شکل آشکاری جذاب‌تر از تصاویر بدون ماسک یا تصاویری است که در آن نیمی از چهره فرد با کتاب پوشانده شده است، اما ماسک جراحی معمولی یک‌بارمصرف، از همه دلپذیرتر به چشم می‌آمد.

لوییس افزود که چنین نتایجی در نقطه مقابل تحقیقات پیش از همه‌گیری کوویدـ۱۹ قرار می‌گیرد که در آنها، بیماری و دوری از فرد فرد ماسک‌به‌صورت به ذهن خطور می‌کرد.

لوییس گفت که چنین یافته‌ای با روانشناسی تکاملی و اینکه چرا ما جفت خاصی را انتخاب می‌کنیم نیز مرتبط است. بیماری و اجتناب از آن، می‌تواند نقش پررنگی در انتخاب جفت بازی کند و در گذشته هر نشانه‌ای دال بر بیماری می‌توانست دل فرد را به‌شدت بزند. اما حالا شاهد چنان تغییر جهتی در این نگرش‌ایم که ماسک دیگر نشانگر بیماری نیست.

لوییس همچنین اشاره کرد که ممکن است که ماسک افراد را جذاب‌تر نشان دهد چرا که توجه را به سمت چشم معطوف می‌کند. او گفت که دیگر تحقیقات نشان می‌دهد که پوشاندن نیمه چپ یا راست صورت نیز فرد را به نظر بقیه جذاب‌تر می‌کند؛ این تا حدودی به دلیل آن است که ذهن جای خالی نیمه دیگر را پر می‌کند و تاثیر کلی را اغراق‌زده در نظرمان جلوه می‌دهد.

بخش دوم تحقیقات که در آن جای زن و مرد عوض می‌شود و مردان باید با نگاه کردن به صورت ماسک‌زده زنان بگویند که آنان را چطور می‌بینند نیز انجام شده و در دست انتشار است. لوییس گفت که نتایج تا حد زیادی شبیه به بخش نخستین پژوهش بوده‌ است. از شرکت‌کنندگان در این تحقیق خواسته نشده بود که گرایش جنسی‌شان را بیان کنند.

خبر ورزشی
نگاه روز
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید