اتحادیه بارفروشان: پس از گزارش‌ها درباره سم در محصولات، خرید میوه و سبزی نصف شده

۱۴۰۰/۱۰/۲۵

به دنبال مرجوع شدن محصولات کشاورزی ایران از برخی کشورها به دلیل میزان زیاد سموم باقیمانده در آنها، یک مسئول صنفی اعلام کرد خرید میوه و سبزی در ایران نیز کاهش چشمگیری یافته است.

مصطفی دارایی‌نژاد، رییس اتحادیه بارفروشان تهران، روز شنبه به خبرگزاری میزان گفت: فروش میوه و تره‌بار در مغازه‌های سطح شهر۵۰ درصد و در میادین ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است «به طوری که از ۹ هزار تُن ورودی بار به میدان میوه و تره‌بار ۷ هزار تُن به فروش رفته و ۲ هزار تُن باقی مانده است.»

او یکی از دلایل کاهش خرید میوه و سبزی از سوی مردم را انتشار اخبار مربوط به سطح بالای سموم باقیمانده در محصولات کشاورزی ایران و بازگردانده شدن آنها از بازارهای صادراتی اعلام کرده است.

دارایی‌نژاد دلیل دیگر را کاهش قدرت خرید مردم ذکر کرد و گفت مردم تمایلی به خرید میوه ندارند و اگر این روند ادامه پیدا کند میوه‌ها روی دست کشاورزان می‌ماند و آنها ضرر خواهند کرد.

چندی پیش روسیه فلفل دلمه‌‌ای‌های ایران را به دلیل استفاده از چهار نوع سم شناخته نشده در این کشور برگشت زد. پس از آن هند و امارات نیز کیوی ایران را به دلیل وجود نوعی آفت (شپشک) برگشت زدند که سازمان گیاهپزشکی ایران وجود این نوع آفت را تکذیب کرد.

ازبکستان نیز چندین محموله سیب‌زمینی ایران را برگشت داد که مقام‌های مسئول در وزارت جهادکشاورزی علت آن را وجود خاک همراه سیب زمینی اعلام کردند.

حیدر ساکن‌برجی، رییس اتحادیه بارفروشان مشهد، چندی پیش با اشاره به اینکه سموم کشاورزی از چین وارد می‌شوند و از کیفیت لازم برخوردار نیستند گفته بود احتمال دارد در واردات این سموم از رانت استفاده شده باشد.

تازه‌ترین خبرها

یکی از ما
اخبار ۲۳
اخبار ۲۳

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید