امیرعلی حاجی‌زاده: در جلسه با حضور قاسم سلیمانی به روحانی گفتیم نظام و رهبر خط قرمز ماست

۱۴۰۰/۱۰/۲۲

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه، درباره دیدار فرماندهان عالی‌رتبه سپاه با حسن روحانی در دوره دوم ریاست جمهوری او گفت در آن جلسه با حضور قاسم سلیمانی به روحانی گفته‌اند دفاع از نظام و رهبر «خط قرمز» سپاه است و او نمی‌تواند همیشه «تخریب» کند و آنها هم سکوت کنند.

حاجی‌زاده در گفت‌وگو با روزنامه کیهان که روز چهارشنبه ۲۲ دی منتشر شد، درباره دلایل برگزاری چنین دیداری گفت: «اگر یادتان باشد رهبری صحبتی می‌کرد هفته بعد آقای روحانی موضع می‌گرفت، سپاه را تخریب می‌کرد، هر روز به خودی‌ها حمله می‌کرد.»

حسن روحانی دوم مرداد ۱۳۹۶ چند روز پیش از برگزاری مراسم تنفیذ حکم دوره دوم ریاست جمهوری خود از سوی علی خامنه‌ای، با فرماندهان عالی‌رتبه سپاه پاسداران از جمله محمدعلی جعفری، فرمانده کل وقت سپاه پاسداران و قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه دیدار کرد.

در آن زمان، جزئیاتی از این دیدار منتشر نشد، اما این دیدار پس از آن برگزار شده بود که تنش لفظی میان روحانی و سپاه پاسداران افزایش یافته بود.

روحانی یک ماه قبل از آن، با اعتراض به مداخله سپاه پاسداران در امور اقتصادی کشور گفته بود: «اقتصاد کشور از دست دولت بی‌تفنگ به دست دولت باتفنگ داده شد و کسی جرات ندارد با آنها رقابت کند».

در آن زمان در گزارش‌های رسمی آمده بود که در این دیدار دو‌طرف بر حمایت از یکدیگر تاکید کردند، اما حاجی‌زاده در گفت‌وگو با روزنامه کیهان روایت دیگری از این دیدار داده است.

او گفت «جلسه خیلی صریح و تند بود» و در آن جلسه سلیمانی با روحانی «خیلی صریح» حرف زد.

به گفته این فرمانده سپاه پاسداران که از متهمان اصلی انهدام هواپیمای اوکراینی است، فرماندهان سپاه در این جلسه به روحانی گفتند: «آدم نباید خودزنی کند. ما توان و امکانی داریم می‌خواهیم به دولت شما کمک کنیم... آدم نیروی خودش را نمی‌زند؛ این چه حرفی است که شما می‌زنید! اگر این حرف‌ها را بزنید برای ما قابل تحمل نیست!»

او با اشاره به این که روحانی «هر روز مخالفتی» می‌کرد، تاکید کرد: «عین جمله حاج قاسم این بود که گفت: آقای روحانی! می‌خواهی مسیر احمدی‌نژاد را بروی؟ تو هم می‌خواهی مثل او بشوی؟ ... برای چه خودزنی می‌کنی؟ برای چه هر روز به خودمان حمله می‌کنی؟»

اختلاف احمدی‌نژاد و روحانی با سلیمانی درباره مداخله در منطقه

حاجی‌زاده همچنین به اختلاف میان قاسم سلیمانی و دولت روحانی و دولت دوم محمود احمدی‌نژاد با مداخله سپاه پاسداران در کشورهای دیگر و تامین مالی و نظامی نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در منطقه اشاره کرد و گفت: «خیلی‌ها بر اثر تبلیغات مسموم می‌گفتند چرا ایشان [قاسم سلیمانی] پول‌های ما را به خارج می‌برد؟ برای چه به‌زعم آنها از یک دیکتاتور حمایت می‌کند؟ اصلا به ما چه ربطی دارد باید به سوریه برویم؟ مگر شعار نه غزه و نه لبنان را یادمان رفته؟»

فرمانده هوافضای سپاه ادامه داد: «در جنگ ۸ ساله اگر کسی به جبهه می‌رفت نمی‌گفتند برای چه می‌روی؟ به هیچ فرمانده و رزمنده‌ای این را نگفتند. ... ولی در این ۲۰ سال اخیر تفاوت‌ها خیلی زیاد بود... حتی دولت‌های دهم، یازدهم و دوازدهم می‌گفتند ما این مسائل را قبول نداریم. یعنی داخلی‌ها هم حمله می‌کردند.»

او به «سختی کار خیلی بالا و سنگین» سپاه پاسداران در توجیه مداخله نیروی قدس در درگیری‌های عراق و سوریه اشاره کرد و گفت: «شهدای اول جنگ عراق و سوریه را اصلا ما نمی‌دانستیم با چه عنوانی بیاوریم و تشییع کنیم، می‌گفتیم در کردستان تصادف کرده‌اند؟ چه شده؟ از کجا آمده‌اند؟ در صورتی که شهدای جنگ [ایران و عراق] را با افتخار روی دوش می‌گرفتیم و تابوت‌ها را تشییع می‌کردیم.»

کشته شدن تعدادی از فرماندهان و نیروهای سپاه پاسداران در سوریه و عراق در سال‌های اخیر در حالی است که جمهوری اسلامی مداخله نظامی خود در این کشورها را رد کرده و مدعی نقش مستشاری خود در این دو کشور شده بود.

حاجی‌زاده همچنین به اختلاف میان سپاه پاسداران و گروه‌های فلسطینی تحت حمایت جمهوری اسلامی اشاره کرد که به مخالفان رژیم بشار اسد تبدیل شده بودند.

او گفت: «جنگ سوریه که شروع شد حتی عده‌ای از مجاهدین فلسطینی که ما این همه سال از آنها حمایت کردیم در مقابل دولت سوریه قرار گرفتند. سال‌ها طول کشید تا دوباره جهت را اصلاح کردند و برگشتند.»

اعتراضات و سپس جنگ سوریه بر روابط حماس با حکومت بشار اسد و جمهوری اسلامی نیز تاثیر گذاشت و خالد مشعل، رییس دفتر سیاسی حماس دمشق را ترک کرد.

با این حال حماس بعدا روابط خود با جمهوری اسلامی را بهبود بخشید و رییس دفتر سیاسی این گروه به تازگی به الجزیره گفت کشورهای مختلف در تامین مالی این گروه مشارکت دارند، اما ایران با اختصاص ۷۰ میلیون دلار پشتیبان اصلی طرح نظامی حماس بوده است.

اخبار
خبر ورزشی
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید