معاون وزیر خارجه روسیه: شانس رسیدن به توافق بیشتر شده اما حل بعضی از موضوع‌ها مشکل است

۱۴۰۰/۱۰/۲۱

سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با خبرگزاری «‌تاس» گفت مذاکرات وین برای احیای برجام سرعت گرفته و مسکو بر این باور است «شانس برای رسیدن به توافق در چهارچوب گفت‌وگوهای قبلی به ویژه شش دور پیش از وقفه طولانی تا ۳۰ خرداد، بیشتر شده است.»

ریابکوف در این مصاحبه که روز سه‌شنبه ۲۱ دی‌ماه منتشر شده، گفت که تمام طرف‌ها برای یافتن راه حل، آمادگی نشان می‌دهند و این نکته مثبت است.

او با این حال از «‌پیشرفت چشمگیر» فعالیت‌های هسته‌ای ایران» با گذشت هر چه بیشتر زمان به عنوان یکی از دشواری‌های مذاکره‌کنندگان یاد کرد.

معاون وزیر خارجه روسیه افزود: «برای دستیابی به هدف نهایی که احیای برجام به شکل اولیه آن است، طرح‌های مختلفی وجود دارد اما همانطور که برجام بر اساس منطق همگانی و رویکرد گام به گام مبتنی بر عمل متقابل شکل گرفت، ممکن است حالا هم تصمیم‌های همزمان، بتواند منجر به توافق نهایی شود.»

ریابکوف توضیح بیشتری درباره رویکرد گام به گام نداده اما ایران بارها طرح‌های مبتنی بر توافق موقت و مرحله‌ای را رد کرده است.

روز یکشنبه پس از آن که روزنامه‌ الیوم، خبر از موافقت ایران و طرفین مذاکرات برای یک توافق دو ساله داده بود، یک منبع دیپلماتیک ایران این گزارش را «‌غلط و ساختگی» اعلام کرد.

طرف‌های غربی مذاکرات وین بارها هشدار داده‌اند که پنجره زمان در این ‌گفت‌وگو‌ها در حال بسته شدن است و باید تکلیف آن زودتر مشخص شود. آمریکا هم اعلام کرده اگر مذاکرات در طول چند هفته به نتیجه نرسد، گزینه‌های دیگر را بررسی خواهد کرد.

ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه هم در مصاحبه اخیر خود نگرانی مشابهی را طرح کرده و گفت  با گذشت زمان، برنام هسته‌ای ایران به طور چشمگیر در حال پیشرفت است و این «کار مذاکره‌کنندگان را آسان نمی‌کند».

او افزود  مجموعه‌ای از پرسش‌ها در مورد کاهش تحریم‌های نیز وجود دارد که «حل شان مشکل است».

پربیننده‌ترین‌ها

اخبار و اخبار ورزشی
مردم معمولی - آفریقا
ایران ۱۴۰۰

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید