کره شمالی برای دومین‌ بار در سال میلادی جدید اقدام به پرتاب موشک بالستیک کرد

۱۴۰۰/۱۰/۲۱

کره جنوبی و ژاپن اعلام کردند که کره شمالی کمتر از یک هفته پس از پرتاب یک موشک بالستیک، روز سه‌شنبه و برای دومین بار در سال‌ جدید میلادی یک پرتابه ناشناس را به سوی دریای شرقی شلیک کرده است.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ، رییس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی، اقدام کره شمالی در شلیک یک پرتابه ناشناس در صبح سه‌شنبه به وقت محلی را تایید کرد اما از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

همزمان گارد ساحلی ژاپن نیز اعلام کرد کره شمالی یک پرتابه را که احتمالا موشک بالستیک بوده به سوی دریای شرقی شلیک کرده است.

خبرگزاری کیودو به‌ نقل از مقامات ژاپن نوشت که به نظر می‌رسد این پرتابه خارج از «منطقه انحصاری اقتصادی» ژاپن فرود آمده است و تاکنون مواردی از خسارت به کشتی‌ها و هواپیماهای عبوری از منطقه گزارش نشده است.

این دومین موشک پرتاب شده از کره شمالی از زمان آغاز سال ۲۰۲۲ است.

خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی در همین مورد نوشت: «رژیم سرکش کره شمالی چهارشنبه گذشته را در اولین نمایش قدرت خود در سال میلادی جدید یک موشک شلیک کرد و این اقدام چند روز پس از آن انجام شد که در نشست حزب حاکم بر این کشور بر اهمیت تقویت توان دفاعی شده بود.»

خبرگزاری دولتی کره شمالی یک روز پس از پرتاب موشک در چهارشنبه گذشته، موشک پرتاب شده را «موشک مافوق صوت» خواند و افزود که «این موشک به هدف مورد نظر خود در فاصله ۷۰۰ کیلومتری اصابت کرده است.»

با این حال، لوکاس تاملینسون، خبرنگار فاکس‌نیوز، در توییتی به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشت موشکی که کره شمالی چهارشنبه گذشته آزمایش کرد، بر خلاف ادعای مقام‌های پیونگ‌یانگ «موشک مافوق صوت» نبوده و فقط یک موشک بالستیک بوده است.

با وجود آزمایش‌های موشکی پیاپی و تاکید کیم جونگ اون رهبر کره شمالی بر توسعه تسلیحات هسته‌ای و موشک‌های بالستیک، کره شمالی با وضعیت اقتصادی بسیار وخیمی مواجه است.

شیوع کرونا نیز وضعیت اقتصادی و غذایی این کشور را وخیم‌تر کرده است تا آنجا که رادیو آزادی آسیا آبان ماه امسال خبر داد که مقام‌های کره شمالی به مردم این کشور هشدار داده‌اند که با توجه به کمبود غذا، باید دست‌کم در سه سال آینده و تا زمان بازگشایی مرز کره شمالی با چین در سال ۲۰۲۵، غذای کمتری مصرف کنند.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل، اوایل پاییز امسال گفت که ایالات‌متحده خواستار مذاکره بدون پیش‌شرط با کره شمالی است و تاکید کرد که واشینگتن نسبت به پیونگ‌یانگ هیچ انگیزه خصمانه‌ای ندارد و کره شمالی باید از قطعنامه‌های شورای امنیت پیروی کند.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در پایان ماه دسامبر در نطق سالیانه خود بر خلاف سال‌های گذشته بیشتر صحبت‌های خود را به مسائل اقتصادی اختصاص داد و حتی خاطرنشان کرد که هدف اصلی این کشور در سال ۲۰۲۲ توسعه اقتصادی است.

با این حال، کره شمالی در ده روز اول سال نوی میلادی دوباره اقدام به شلیک موشک به سوی دریای شرقی کرده است.

در همین حال فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، روز سه‌شنبه گفت اقدام کره شمالی در پرتاب‌های مکرر موشک باعث تاسف است و ژاپن نظارت بر فعالیت‌های نظامی کره شمالی را تقویت می‌کند.

به نوشته خبرگزاری کیودو، نخست وزیر ژاپن به وزرا و مقام‌های این کشور دستور داد تا حداکثر تلاش را برای جمع آوری اطلاعات در مورد پرتاب موشک از کره شمالی را به کار گیرند و اقدامات لازم برای ایمنی هواپیماها و کشتی‌ها در داخل و اطراف ژاپن را انجام دهند و برای پاسخگویی به شرایط اضطراری آماده باشند.


ایران ۱۴۰۰
مستند کوتاه: اپرا وینفری، ملکه رسانه
خلاصه خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید