گزارش رسانه‌های دولتی ایران از پیشرفت در مذاکرات وین؛ هشدار فرانسه: زمان در حال اتمام است

۱۴۰۰/۱۰/۱۷

همزمان با بیانیه کره جنوبی درباره توافق نظر با ایران بر سر آزادسازی دارایی‌های مسدود شده، رسانه‌های دولتی در ایران از پیشرفت در مذاکرات وین گزارش داده‌اند و وزیر خارجه فرانسه هشدار داده که زمان برای انجام توافق در حال تمام شدن است.

وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد با تهران ایران بر سر فوریت آزادسازی دارایی‌های مسدودشده ایران توافق نظر دارد.

بنابر بیانیه‌ای که روز پنجشنبه ۱۷ دی در وبسایت وزارت خارجه کره جنوبی منتشر شد، چوی جونگ‌کان و علی باقری کنی، معاونان وزرای خارجه دو کشور، توافق کردند که آزادسازی دارایی‌های مسدود شده ایران در کره باید به صورت فوری انجام شود.

دیدار این دو مقام ایران و کره شمالی روز پنجشنبه در وین انجام شد؛ در این روز همچنین میخائیل اولیانوف، مذاکره کننده ارشد روسیه، با انتشار پیامی در توییتر از دیدار با هیات عربستان سعودی در وین خبر داد.

با این حال خبرگزاری ایرنا به نقل از یک دیپلمات روس که نامش ذکر نشده اعلام کرد که این ملاقات ارتباطی به ایران نداشت.

پس از برگزاری این دیدارها، رسانه‌های دولتی در ایران از پیشرفت در مذاکرات وین خبر داده‌اند. از جمله وبسایت نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، نوشت که دور هشتم مذاکرات را باید مرحله «رونمایی از اثربخشی روش مذاکراتی جدید ایران» نامید.

از سوی دیگر ژان‌ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، روز جمعه درباره گفت‌وگوهای وین برای احیای برجام گفت: مذاکرات پیشرفت‌هایی داشته اما زمان در حال تمام شدن است.

لودریان در مصاحبه با دو رسانه فرانسوی گفت: «اطمینان دارم می‌توانیم به توافق برسیم، اما زمان در حال گذر است.»

یک روز پیش از این سخنان نیز ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفته بود که در مذاکرات «پیشرفت مختصری» ایجاد شده اما با توجه به شتاب گام‌های هسته‌ای ایران، بیش از چند هفته برای بازگشت متقابل به تعهدات برجام فرصت باقی نمانده است.

جروزالم پست با اشاره به احتمال حمله نظامی روسیه به اوکراین، به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده بود که برداشت کنونی در اسرائیل این است که اگر روسیه به اوکراین حمله کند، واشینگتن عجولانه به توافقی برسد که اسرائیل با آن مخالف باشد.

تازه‌ترین خبرها

گفت‌وگوی ویژه
مستند: ولِ مست
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید