سخنگوی پنتاگون: حمله‌های اخیر در عراق و سوریه ردپای شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران را دارد

۱۴۰۰/۱۰/۱۶

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، گفت که ایالات متحده به‌طور قطع نمی‌داند علت علت حمله‌های گسترده اخیر به پایگاه‌های نیروهای آمریکا در عراق و سوریه چیست، اما این حمله‌ها ردپای حمله‌های شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران را دارد.

او افزود افزایش این حملات می‌تواند مربوط به سالگرد کشته‌شدن قاسم سلیمانی یا در نتیجه اعلام آمریکا درباره اتمام ماموریت نظامی خود در عراق باشد.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران را عامل عمده حملات به پایگاه‌های نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه خواند و گفت: «نکته اصلی این است که ما به احتمال حملات شدید در پایان ماه دسامبر فکر می‌کردیم و برای آنها آماده شده بودیم.»

کربی افزود: «فکر می‌کنم به طور واضح برای ایران مشخص کرده‌ایم که ما چقدر امنیت شهروندان و نیروهای خود را در عراق و سوریه جدی می‌گیریم.»

سخنگوی پنتاگون خاطرنشان کرد که حمله‌های شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به حمله‌های راکتی محدود نمی‌شود، بلکه حمله‌های پهپادی نیز از سوی این گروه‌ها افزایش یافته که این حمله‌ها دقیق‌تر و مرگبارتر هستند.

از سوی دیگر، یک مقام نظامی آمریکایی به واشینگتن پست گفت با توجه به نوع تاکتیک‌ها و مواد منفجره‌ای که در حمله‌های اخیر در عراق و سوریه به کار رفته‌اند، به نظر می‌رسد شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران این حمله‌ها را انجام داده باشند.

این مقام نظامی آمریکایی خاطرنشان کرد که این نوع حمله‌ها از سوی شبه‌نظامیان وابسته به ایران چیزی نیستند که در کوتاه مدت متوقف شوند.

طی روزهای اخیر پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه چندین بار مورد حمله قرار گرفتند.

ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا روز چهارشنبه نیز در بیانیه‌ای شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران را مسئول این حملات خواند.

منابع عراقی از چند حمله راکتی به نزدیکی پایگاه‌های نظامی محل استقرار نیروهای آمریکایی در بغداد خبر دادند و گفتند که چهارشنبه شب پدافند عراق نیز یک پهپاد درحال نزدیک شدن پایگاه عین‌الاسد را رهگیری کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع نظامی عراقی گزارش داد که روز چهارشنبه چند راکت کاتیوشا به پایگاه‌های نظامی محل استقرار نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی بغداد و در غرب این شهر اصابت کردند.

مردم معمولی - آفریقا
در کارگه هنرمندی
خلاصه خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید